05.05.2023 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 5 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.105.2023.2.LK

W zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia podmiotowego dla sprzedaży urządzenia.

Interpretacja indywidualna

– stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

1 marca 2023 r. wpłynął Pani wniosek z 1 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia podmiotowego dla sprzedaży urządzenia. Uzupełnili go Pani pismem z 24 kwietnia 2023 r. (wpływ 24 kwietnia 2023 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Jest Pani osobą fizyczną pracującą na etacie. Chcąc dorobić do swych dochodów, w ramach prowadzonej działalności nierejestrowej zamierza Pani sprzedawać internetowo podstawowe elementy przeznaczone do samodzielnego montażu prostego urządzenia przeznaczonego do przecinania styropianu. Urządzenie to wymyśliła Pani i skonstruowała całkowicie samodzielnie, ręcznie od podstaw jako rękodzieło. Zestaw, który skonstruowała Pani zawiera prowadnice wykorzystywaną w meblarstwie, używany zasilacz. Urządzenie to przecina styropian za pomocą drutu. Sprzedaży Pani autorskiego urządzenia dokonywać chce okazjonalnie, w ramach działalności nierejestrowej, przychody z działalności nie przekroczą w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia. W ramach działalności nierejestrowej będę prowadziła prostą ewidencję sprzedaży.

Uzupełnienie i doprecyzowanie opisu zdarzenia przyszłego

Nie jest Pani czynnym zarejestrowanym podatnikiem podatku od towarów i usług. Nie wykonywała Pani wcześniej działalności gospodarczej. Wartość łącznej sprzedaży dokonywanej przez Panią sprzedaży nie przekroczy w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym kwoty 200 000 zł. Symbol Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) dla wskazanego we wniosku towaru będącego przedmiotem dostawy, określonego zgodnie z rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 4 września 2015 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. 2015 r. poz. 1676 ze zm.), to PKWIU 33.20. Nie będzie Pani wykonywała innych czynności, o których mowa w art. 113 ust. 13 ustawy VAT. Towar który zamierza Pani sprzedawać to zestaw elementów wstępnie połączonych ze sobą do samodzielnego montażu przez kupujących, którzy przy wykorzystaniu Pani zestawu (części) mogą samodzielnie zbudować urządzenie elektryczne do przecinania styropianu. Skonstruowała go Pani całkowicie samodzielnie, ręcznie od podstaw jako rękodzieło, z materiałów, które posiada Pani oraz dostępnych w sklepach. Pani zdaniem usługę można zakwalifikować do drobnych usług elektrycznych z sekcji 33.20 PKWiU podmiotowo zwolnionych z VAT do limitu przychodu 200 000 PLN zgodnie z art. 113 ustawy o VAT.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne