Interpretacja indywidualna z dnia 19 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.335.2024.1.JG
Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej usług wynajmu samochodów.
Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
3 czerwca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 7 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej usług wynajmu samochodów.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
(…) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Wnioskodawca lub Spółka), jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, oraz zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej jako VAT). Spółka świadczy przede wszystkim usługi krótkoterminowego, jak również średnio i długoterminowego wynajmu samochodów osobowych dla przedsiębiorców oraz dla osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (dalej Usługi najmu).
W toku swojej działalności Spółka zawiera umowy z najemcami pojazdów (dalej: Klienci) w następujący sposób: umowy zawierane za pośrednictwem internetu, umowy zawierane telefonicznie oraz umowy zawierane w lokalu Spółki lub innych miejscach użytkowanych przez Spółkę. Oprócz usługi najmu, faktura obejmuje często inne opłaty związane z najmem, tj. opłatę za zapewnienie w samochodzie GPS oraz zapewnienie fotelika dziecięcego (dalej Usługa dodatkowa). Usługi dodatkowe są powiększane o kwotę podatku VAT. Spółka nalicza również kary umowne, w przypadku stwierdzenia uszkodzenia samochodu przez Klienta. Odbiór i zwrot samochodu następuje w punktach wydań zlokalizowanych w całej Polsce.
Wnioskodawca, do chwili obecnej, akceptował zapłatę za świadczone Usługi najmu oraz za Usługi dodatkowe zarówno w formie bezgotówkowej jak i w formie gotówkowej. Niezależnie od formy zawarcia umowy z Klientem, domyślną formą dokumentowania transakcji przez Spółkę jest przesyłanie faktur. Faktury są udostępniane w formie elektronicznej na podany przez Najemcę adres e-mail lub bezpośrednio są wydawane w oddziale Spółki. W przypadku dokonania sprzedaży na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, wraz z wystawieniem faktury Spółka dokonuje fiskalizacji obrotu przy pomocy kasy rejestrującej. Obecnie Spółka fiskalizuje sprzedaż za pomocą 17 kas rejestrujących. Każda faktura identyfikuje określoną usługę świadczoną przez Spółkę. Niezależnie od powyższych usług Spółka świadczy usługi w zakresie zapewnienia aut zastępczych dla uszkodzonych pojazdów objętym ubezpieczeniem komunikacyjnym (dalej Usługa (…). Nabywcami usług (…) są podmioty, na rzecz których dostarczany jest pojazd zastępczy. Jednakże zapłata za tą usługę jest dokonywana wyłącznie w formie bezgotówkowej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty