19.06.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 19 czerwca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.334.2024.1.JG

Zwolnienie z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej usług wynajmu samochodów.

Interpretacja indywidualna - stanowisko prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

3 czerwca 2024 r. wpłynął Pana wniosek z 7 maja 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy zwolnienia z obowiązku ewidencjonowania na kasie rejestrującej usług wynajmu samochodów.

Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

(…) Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (dalej: Wnioskodawca lub Spółka), jest polskim rezydentem podatkowym podlegającym nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, oraz zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług (dalej jako VAT). Spółka jest franczyzobiorcą marki (…). W ramach umowy franczyzowej, Spółka świadczy na terenie lotnisk położonych na terenie Polski, usługi najmu krótkoterminowego samochodów osobowych (dalej Usługi najmu).

W toku swojej działalności Spółka zawiera umowy z najemcami pojazdów (dalej: Klienci) w następujący sposób: umowy zawierane za pośrednictwem strony internetowej Spółki, umowy zawierane za pośrednictwem stron internetowych (…), oraz umowy zawierane w miejscach użytkowanych przez Spółkę na terenie lotnisk. Oprócz usługi najmu, faktura obejmuje często inne opłaty związane z najmem, w tym opłatę za zapewnienie w samochodzie GPS oraz zapewnienie fotelika dziecięcego (dalej Usługa dodatkowa). Usługi dodatkowe są powiększane o kwotę podatku VAT. Spółka nalicza również kary umowne, w przypadku stwierdzenia uszkodzenia samochodu przez Klienta. Odbiór i zwrot samochodu następuje w punktach wydań zlokalizowanych w całej Polsce.

Wnioskodawca, do chwili obecnej, akceptował zapłatę za świadczone Usługi najmu oraz za Usługi dodatkowe zarówno w formie bezgotówkowej jak i w formie gotówkowej. Niezależnie od formy zawarcia umowy z Klientem, domyślną formą dokumentowania transakcji przez Spółkę jest przesyłanie faktur. Faktury są udostępniane w formie elektronicznej na podany przez Najemcę adres e-mail lub bezpośrednio są wydawane w miejscach użytkowanych przez Spółkę. W przypadku dokonania sprzedaży na rzecz osoby fizycznej nieprowadzącej działalności gospodarczej, wraz z wystawieniem faktury Spółka dokonuje fiskalizacji obrotu przy pomocy kasy rejestrującej. Każda faktura identyfikuje określoną usługę świadczoną przez Spółkę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne