Interpretacja indywidualna z dnia 5 maja 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.227.2023.1.MKA
Sprzedaż nieruchomości nabytej w spadku, dziale spadku i w drodze zniesienia współwłasności.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe w części uznania za koszt uzyskania przychodu ze sprzedaży działek powstałych w wyniku podziału działki nr A – w części nabytej w drodze zniesienia współwłasności – w wysokości wartości Pana udziału w prawie własności działki nr B oraz prawidłowe w pozostałej części.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
9 marca 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 7 marca 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy sprzedaży nieruchomości. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Wnioskodawca na mocy postanowienia z 12 lutego 2009 r. o stwierdzeniu nabycia spadku po wuju zmarłym w 2007 r. (dalej „spadkodawca”) w drodze dziedziczenia ustawowego uzyskał udział spadkowy wynoszący 1/16 części w majątku spadkowym. W skład ww. majątku spadkowego po spadkodawcy wchodził m.in. udział we współwłasności działek: działki nr A o powierzchni około 2,50 ha oraz działki o numerze B o powierzchni około 0,30 ha. Spadkodawca posiadał udział we współwłasności obu opisanych wyżej działek w wysokości 50%, tj. udział wynoszący 50% we współwłasności działki nr A oraz udział wynoszący 50% we współwłasności działki nr B. Pozostały udział wynoszący 50% w obu tych działkach posiadała ta sama osoba - była to osoba fizyczna - obca w stosunku do rodziny spadkodawcy, która również już zmarła. Po śmierci ww. osoby tj. współwłaściciela udziału wynoszącego 50% we współwłasności działki nr A oraz działki nr B - udział ten podlegał spadkobraniu przez członków rodziny tej osoby.
W związku ze śmiercią spadkodawcy, Wnioskodawca uzyskał zatem - uwzględniając fakt, że pozostałe 50% własności nieruchomości obu działek wchodziło do spadku po owym drugim współwłaścicielu - udział wynoszący 1/32 (dla uproszczenia obliczeń 3/96) udziału we współwłasności działki nr A oraz analogiczny udział wynoszący 1/32 (dla uproszczenia 3/96) udziału we współwłasności nieruchomości działki nr B.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty