Interpretacja indywidualna z dnia 30 marca 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.43.2023.2.EC
Możliwość skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
19 stycznia 2023 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem złożonym 15 marca 2023 r.
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
.... (dalej: „Wnioskodawca”) jest osobą fizyczną posiadającą nieograniczony obowiązek podatkowy na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej.
W 2014 r. rodzice Wnioskodawcy, ..... oraz ...., nabyli lokal mieszkalny nr …, w … przy ul. …, stanowiący odrębną własność, wraz z miejscem postojowym w podziemnym garażu (dalej: „mieszkanie”), w którym to mieszkaniu zamieszkał Wnioskodawca. W celu zakupu mieszkania, rodzice Wnioskodawcy dnia 22 lipca 2014 r. zawarli umowę o kredyt mieszkaniowy hipoteczny …. nr …….. (dalej: „kredyt”) w ..... . z siedzibą w … (dalej: „……”). Kredyt ten został zaciągnięty wyłącznie w celach pokrycia kosztów związanych z nabyciem mieszkania.
W dniu 24 sierpnia 2018 r. zmarł ojciec Wnioskodawcy, a jego spadkobiercami w częściach równych byli Wnioskodawca oraz ..... (akt poświadczenia dziedziczenia Rep A nr … z dnia 28 sierpnia 2018 r.). Zgodnie z art. 922 Kodeksu cywilnego na Wnioskodawcę przeszły zarówno prawa jak i obowiązki majątkowe zmarłego.
W zakresie praw Wnioskodawca odziedziczył m.in. 1/4 udziału w przedmiotowym mieszkaniu. Natomiast w zakresie obowiązków odziedziczył zobowiązania wynikające z zaciągniętego przez ..... kredytu.
Z kolei dnia 8 lutego 2019 r. ..... przekazała Wnioskodawcy pozostałą część mieszkania na podstawie umowy darowizny. W związku z powyższym, Wnioskodawca stał się jedynym właścicielem mieszkania, a w konsekwencji stał się też jednym dłużnikiem rzeczowym w związku z hipoteką ustanowioną na mieszkaniu, celem zabezpieczenia spłaty kredytu w …. oraz pozostawał zobowiązany do spłaty kredytu w związku z odziedziczonym długiem ojca, wynikającym z tego kredytu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty