03.04.2023 Rachunkowość firm

Czy można zwolnić pracownicę biura rachunkowego, gdy stracono do niej zaufanie

PROBLEM

Pracownica mojego biura rachunkowego zażądała ode mnie dużej podwyżki. Po przeprowadzonej rozmowie zgodziłam się na nią w takiej wysokości, jaką chciała. Jest to kwota powyżej średniej rynkowej. Poinformowałam pracownicę, że udzielona przeze mnie podwyżka to kwota maksymalna, jaką mogę płacić pracownikowi, gdyż w przeciwnym razie biuro nie zarabiałoby na obsługiwanych przez nią klientach. Za tydzień ta pracownica przyszła do mnie i powiedziała, że jeśli chcę, aby na pewno została, to muszę zapłacić jej jeszcze więcej, bo ma ofertę od innego biura z wyższym wynagrodzeniem i poważnie ją rozważa. Przypadkiem dowiedziałam się, że takiej oferty nie było. Przypuszczam, że gdy odmówię jej podwyżki, to pewnie zostanie, ale będzie szukała kolejnej okazji, aby wymusić na mnie podniesienie jej pensji. Nie jestem w stanie płacić jej już więcej, a myślę, że nawet gdybym dała kolejną podwyżkę, to za jakiś czas ona znowu zgłosiłaby się z żądaniem wyższych zarobków. Wobec tego nie chcę już pracować z tą pracownicą, gdyż jej zachowanie – moim zdaniem – było nielojalne. Poza tym obawiam się, że kiedyś zostawi mnie z dnia na dzień z firmami albo będzie mnie szantażowała w okresie wzmożonych prac księgowych. Osoba ta wykonuje swoje obowiązki dobrze, jednak trudno mi funkcjonować w niepewności w obliczu tego, czy zaraz nie czeka mnie rekrutacja, na którą mogę nie mieć czasu. Czy mogę zwolnić takiego pracownika – umowa o pracę na czas nieokreślony?

RADA

Tak, pracodawca może zwolnić pracownika, do którego utracił zaufanie z uzasadnionych przyczyn. Szczegóły - w uzasadnieniu.

UZASADNIENIE

Wyroki sądów wskazują, że utrata zaufania do pracownika jest przesłanką pozwalającą na wypowiedzenie umowy o pracę, nawet gdy pracownikowi nie można zarzucić niedopełnienia obowiązków. Przykładem takiego orzecznictwa jest postanowienie Sądu Najwyższego z 26 kwietnia 2022 r. (sygn. akt III PSK 168/21). Wskazuje się w nim, że:

Utrata zaufania ...

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne