Interpretacja indywidualna z dnia 10 lutego 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-2.4011.1002.2022.5.SR
Obowiązki płatnika w związku z wypłatą byłemu pracownikowi odszkodowania na podstawie ugody sądowej.
Interpretacja indywidualna – stanowisko nieprawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego jest nieprawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
7 grudnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwania – pismem złożonym 1 lutego 2023 r. i 3 lutego 2023 r. Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Pracownik otrzymał porozumienie zmieniające warunki pracy i płacy na innym stanowisku i nie wyraził na to zgody. Wobec powyższego Pracodawca (płatnik podatku dochodowego) wręczył Pracownikowi wypowiedzenie warunków umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony. Przyczyną wypowiedzenia dotychczasowych warunków o pracę było niewłaściwe wypełnianie przez Pracownika swoich podstawowych obowiązków. W wypowiedzeniu Pracodawca zaproponował nowe warunki umowy o pracę oraz kwoty zaszeregowania płacy zasadniczej. Zmiana wiązała się z obniżeniem wysokości wynagrodzenia zasadniczego. Pracownik przed upływem połowy okresu wypowiedzenia, złożył oświadczenie o odmowie przyjęcia nowych warunków umowy o pracę twierdząc, że nie zgadza się z postawionymi zarzutami w wypowiedzeniu. W ocenie Powoda wypowiedzenie zmieniające było nieuzasadnione. Wobec powyższego Pracownik nie przyjął zaproponowanych nowych warunków umowy o pracę twierdząc, że są dla niego krzywdzące i że nie widzi możliwości dalszej współpracy. Z upływem okresu wypowiedzenia rozwiązano z pracownikiem stosunek pracy z art. 42 § 3 w zw. z art. 30 § 1 pkt 2 Kodeksu pracy. Od powyższego wypowiedzenia warunków o pracę Pracownik wniósł odwołanie do sądu pracy. Pełnomocnik Powoda żądał wypłaty odszkodowania w wysokości 3-miesięcznego wynagrodzenia. W dniu 10 listopada 2022 r. w sądzie pracy została zawarta ugoda sądowa pomiędzy Pracownikiem a Pracodawcą. Strony ustaliły, że cyt.: „Pozwany zapłaci Pracownikowi kwotę 11 520 zł brutto tytułem odszkodowania za rozwiązanie stosunku pracy”. Kwota odszkodowania stanowi dwukrotność przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. W ugodzie sądowej jest również zapis cyt.: „strony ustalają że rozwiązują stosunek pracy za porozumieniem stron”, oraz że: „zawarta ugoda wyczerpuje wszystkie żądania Powoda zgłaszane w tej sprawie”. Wobec faktu, że sprawa zakończyła się ugodą sądową nie stwierdzono w niej jakich naruszeń prawa dopuścił się pracodawca. Wysokość ugody ustalona została w drodze negocjacji pomiędzy pracownikiem a pracodawca. Nie wynikała ona z żadnych aktów wykonawczych, statutów lub innych źródeł prawa pracy. Pracownik nie poniósł szkody rzeczywistej, odszkodowanie nie miało mu także kompensować utraconych korzyści związanych z rozwiązaniem umowy. W wyniku zwartej ugody zmieniono sposób rozwiązania umowy na porozumienie stron, w miejsce rozwiązania za wypowiedzeniem ze strony pracodawcy. Odszkodowanie zostało wypłacone w dniu 2 grudnia 2022 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty