Interpretacja indywidualna z dnia 5 sierpnia 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP4-3.4012.262.2022.2.MP
Prawo do korzystania ze zwolnienia od podatku dostawy nieruchomości.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
21 kwietnia 2022 r. wpłynął Państwa wniosek z 12 kwietnia 2022 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy :
‒zwolnienia od podatku dostawy nieruchomości zabudowanej (działki nr 1) oraz
‒braku prawa do korzystania ze zwolnienia od podatku dostawy nieruchomości niezabudowanych (działek nr 2, 3 i 4).
Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 27 czerwca 2022 r. (wpływ 5 lipca 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
Na podstawie umowy z 2 marca 1999 r.: Wnioskodawca nabył prawo użytkowania wieczystego czterech zabudowanych działek gruntu o numerach 1, 2, 3 i 4 oraz prawo własności budynków i budowli, posadowionych na tych działkach. Nabycie nastąpiło na podstawie umowy sprzedaży.
Wnioskodawcy przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabywanych budynków. Zabudowa działek nastąpiła w okresie międzywojennym oraz w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych. Wnioskodawca nie dokonywał ulepszeń nieruchomości, w tym posadowionych na niej budynków, w wysokości stanowiącej co najmniej 30% wartości początkowej w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.
25 lipca 2019 r. Wnioskodawca oraz dwie osoby fizyczne, będące małżonkami pozostającymi we wspólności majątkowej małżeńskiej (dalej: Nabywcy) zawarli umowę przedwstępną, na mocy której Wnioskodawca zobowiązał się do zawarcia umowy sprzedaży na podstawie której Wnioskodawca sprzeda Nabywcom prawo użytkowania wieczystego nieruchomości gruntowej, składającej się z działek nr 1, 2, 3 i 4 wraz z własnością stanowiących odrębny od gruntu przedmiot własności budynków, a Nabywcy zobowiązali się, że kupią wyżej wymienione prawo użytkowania wieczystego wraz z prawem posadowionego budynku za pieniądze pochodzące z ich majątku wspólnego, na cele prowadzonej przez jednego z Wnioskodawców jednoosobowo działalności gospodarczej.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty