Artykuł w trakcie aktualizacji *

*Osoby, które wcześniej złożyły deklaracje o rezygnacji z PPK, staną się ponownie ich uczestnikami PPK, jeśli od 1 do 31 marca 2023 r. nie złożą kolejnej deklaracji o rezygnacji z dokonywania wpłat. Autozapisy będą powielane co 4 lata.

12.07.2022 Ubezpieczenia

Oszczędzanie w PPK po przekształceniu podmiotu zatrudniającego

Pracodawca, który przejmuje pracowników innego podmiotu, zawiera - w terminie 7 dni - w ich imieniu i na ich rzecz umowy o prowadzenie PPK. Jeśli podmiot przejmujący nie prowadzi PPK, jest zobowiązany go utworzyć - zawrzeć umowę o zarządzanie PPK i umożliwić osobom zatrudnionym oszczędzanie na ogólnych zasadach wynikających z ustawy o PPK. W sytuacji jednak gdy podmiot przejmujący prowadzi PPE, a nie prowadzi PPK - może zostać zwolniony z obowiązku tworzenia PPK dla osób zatrudnionych przejmowanych od innego podmiotu. 

Zmiany organizacyjno-prawne podmiotu zatrudniającego mogą wpłynąć na sytuację prawną osób zatrudnionych (w tym uczestników PPK) w zakresie pracowniczych planów kapitałowych. Ustawodawca nie zdecydował się na kompleksowe uregulowanie w ustawie o PPK przekształceń podmiotowych. Niemniej jednak rodzaj zmian podmiotowych oraz w szczególności to, czy podmiot przejmujący osoby zatrudnione innego podmiotu zatrudniającego prowadzi już pracowniczy plan kapitałowy - zdeterminują zasady i termin rozpoczęcia oszczędzania w PPK przez osoby zatrudnione w podmiocie ulegającym przekształceniom.

 

Regulacje dotyczące przekształceń podmiotowych w ustawie o PPK

W ustawie o PPK przekształceń podmiotowych dotyczy wyłącznie art. 9 ust. 2 ustawy o PPK. Przepis ten nie reguluje jednak wszystkich możliwych przekształceń. W praktyce mogą powstawać wątpliwości dotyczące sytuacji osób zatrudnionych i uczestników PPK w razie zmian organizacyjno-prawnych po stronie podmiotu zatrudniającego.

Należy pamiętać, że podmiot zatrudniający nie może prowadzić więcej niż jednego pracowniczego planu kapitałowego (art. 9 ust. 1 ustawy o PPK), co w wielu sytuacjach determinuje konieczność przerwania oszczędzania przez uczestników PPK w dotychczasowym programie i konieczność ich zapisu do nowego pracowniczego planu kapitałowego - w podmiocie, który wskutek przekształceń przejmuje pracowników innego podmiotu. Może się też zdarzyć, że wskutek przekształceń podmiotowych osoby zatrudnione będą pozbawione możliwości gromadzenia oszczędności w PPK - jeśli zostaną przejęte przez podmiot zatrudniający, który korzysta z ustawowego zwolnienia i nie tworzy PPK, a przejęcie pracowników nie wpływa na posiadane w tym zakresie uprawnienie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne