Interpretacja indywidualna z dnia 13 maja 2022 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.264.2022.2.PZ
Dotyczy zwolnienia przedmiotowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Interpretacja indywidualna
– stanowisko prawidłowe
Szanowny Panie,
stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
1 marca 2022 r. wpłynął Pana wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości skorzystania ze zwolnienia przedmiotowego, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 21 kwietnia (wpływ 25 kwietnia 2022 r.).
Treść wniosku jest następująca:
Opis stanu faktycznego
Zwraca się Pan z uprzejmą prośbą o interpretację przepisów podatkowych dotyczących nabycia przez Pana mieszkania, za środki pieniężne nabyte ze sprzedaży działki. Był Pan właścicielem działki w połowie, a drugą połowę nabył Pan w darowiźnie od siostry. Za część działki otrzymanej w darowiźnie, z uwagi na niepełny 5-letni okres, musiałby Pan zapłacić podatek. Powyższe środki ze sprzedaży działki przeznaczył Pan na zakup lokalu mieszkalnego, gdyż w tym roku przechodzi Pan na emeryturę, i chcąc zamieszkać w miejscu gdzie powietrze jest wolne od smogu, dokonał Pan tego zakupu. Mieszanie zakupił Pan od dewelopera, który sprzedawał lokale mieszkalne o czym świadczy akt notarialny (w budynku znajduje się56 lokali mieszkalnych). O tym, że są to lokale mieszkalne świadczą dokumenty urzędowe (załączone do wniosku) wystawione przez Starostę(…). Dokument z dnia 13.04.2021 r. stanowiący wypis i wyrys, dokładnie określa iż cztery działki na których stoi budynek to tereny mieszkaniowe, a wypis z kartoteki budynków z dnia 13.04.2021 r. Starosty (…) określa rodzaj KST jako budynki mieszkalne. Zakupiony lokal składa się z kuchni, łazienki, pokoju dziennego, sypialni, przedpokoju o łącznej powierzchni 52,38m. Większość lokali w tym budynku zakupiły osoby, które zamieszkują tam na stałe, jako emerytowani górnicy i w takim samym celu je Pan zakupił, mając na uwadze zameldowanie się w tym mieszkaniu. W związku z nabyciem mieszkania był Pan przekonany, że będzie Pan zwolniony z podatku, natomiast jak Pana poinformowano telefonicznie przez Urząd Skarbowy w (…), z uwagi na to, że działki na, których stoi budynek znajdują się w obszarze Parku Krajobrazowego, są więc działkami rekreacyjnymi, to taki lokal nie może być traktowany jako lokal mieszkalny. Natomiast według dokumentów Starosty (…) te działki są przeznaczone przez budownictwo mieszkaniowe, a więc urząd Skarbowy podważa wiarygodność tych dokumentów. Taka interpretacja przez Urząd Skarbowy (…) jest dla Pana niezrozumiała, gdyż według aktu notarialnego nabył Pan w wierze i w zapewnieniu notariusza lokal mieszkalny, w którym bez problemu może Pan się zameldować. Środki pieniężne zostały więc wydane na cele mieszkaniowe. W związku z powyższym po przeanalizowaniu załączonych dokumentów, aktu notarialnego, i Starosty (…), prosi Pan o zajęcie stanowiska w tej sprawie.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty