12.10.2021 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 12 października 2021 r., sygn. II PSKP 55/21

Przyjęcie możliwości zatrudnienia na podstawie powołania wymaga wskazania wyraźnego przepisu, o jakim mowa w art. 68 § 1 k.p., i to jednoznacznie stwierdzającego, że dotyczy on podstawy nawiązania stosunku pracy. Inaczej rzecz ujmując, przepis odrębny musi wyraźnie przewidywać nie tylko, że określone stanowisko powierza się pracownikowi na podstawie powołania, ale także, że na tej podstawie nawiązuje się stosunek pracy. Problemy z identyfikacją podstawy prawnej zatrudnienia związane są z niekonsekwentnym używaniem w systemie prawnym sformułowań dotyczących „powołania” i „odwołania”, które często dotyczą powierzenia funkcji lub stanowiska, a nie podstawy nawiązania stosunku pracy. Za przepis odrębny w rozumieniu art. 68 § 1 k.p. może być przy tym uznany tylko przepis ustawy, a nie przepis ustanowiony postanowieniem zawartym w tzw. autonomicznym źródle prawa pracy.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Krzysztof Staryk (przewodniczący)

SSN Bohdan Bieniek

‎SSN Maciej Pacuda (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa K. B. ‎przeciwko Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych Oddziałowi w W. ‎o przywrócenie do pracy, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 12 października 2021 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego w B. z dnia 30 maja 2019 r., sygn. akt VI Pa (…),

uchyla zaskarżony wyrok i przekazuje sprawę Sądowi Okręgowemu w B. do ponownego rozpoznania i rozstrzygnięcia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy – Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w B. wyrokiem z dnia 8 grudnia 2016 r. oddalił powództwo K. B. o przywrócenie go do pracy w pozwanym Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych Oddziale w W..

Powód K. B. wniósł apelację od tego wyroku, domagając się jego zmiany i zasądzenia od pozwanego na swoją rzecz odszkodowania z tytułu wypowiedzenia warunków pracy i płacy „bez zachowania wymogów ustawowych” w wysokości odpowiadającej długości okresu wypowiedzenia, to jest w kwocie 30.330 zł.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne