18.01.2022 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 18 stycznia 2022 r., sygn. III PSKP 53/21

Pozbawienie pracownika szczególnie chronionego ochrony prawnej na podstawie art. 8 k.p. uzasadniać może tylko jego wyjątkowo naganne zachowanie.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Józef Iwulski (przewodniczący)

SSN Zbigniew Korzeniowski

‎SSN Romualda Spyt (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa P. C. ‎przeciwko Nadleśnictwu B. ‎o przywrócenie do pracy, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 18 stycznia 2022 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w K. z dnia 30 sierpnia 2019 r., sygn. akt IV Pa (…),

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu w K. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Powód P. C. wniósł pozew przeciwko Nadleśnictwu B. o uznanie za bezskuteczne wypowiedzenia umowy o pracę.

Wyrokiem z dnia 22 lutego 2019 r. Sąd Rejonowy w S. przywrócił powoda do pracy u strony pozwanej na poprzednich warunkach oraz rozstrzygnął o kosztach procesu.

Sąd Okręgowy w K., wyrokiem z dnia 30 sierpnia 2019 r., zmienił zaskarżony przez stronę pozwaną wyrok Sądu Rejonowego i zasądził od strony pozwanej na rzecz powoda odszkodowanie, oddalając dalej idącą apelację oraz orzekł o kosztach postępowania apelacyjnego.

W sprawie ustalono, że powód, który urodził się 7 maja 1952 r. i w 2017 r. ukończył 65 lat, był zatrudniony u strony pozwanej od 7 lipca 2017 r. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony na stanowisku starszego specjalisty do spraw koordynacji prac działu technicznego w Nadleśnictwie B. W związku z nieobecnością w pracy dotychczasowego zastępcy nadleśniczego Nadleśnictwa B., pismem z dnia 6 lipca 2017 r., powodowi powierzono pełnienie obowiązków na tym stanowisku od 7 lipca 2017 r. Pismem z dnia 14 września 2018 r. pozwany rozwiązał z powodem umowę o pracę z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia. Jako przyczynę wypowiedzenia wskazano likwidację stanowiska pracy powoda. Rozwiązanie stosunku pracy miało nastąpić z dniem 31 grudnia 2018 r.

Sąd Okręgowy podzielił stanowisko Sądu Rejonowego, że wypowiedzenie umowy o pracę wręczono powodowi w okresie, w którym był on objęty ochroną przedemerytalną z art. 39 k.p. Podkreślił, że do końca 2012 r. powszechny wiek emerytalny wynosił 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn (art. 24 ust. 1 art. 27 i 28 ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych; jednolity tekst: Dz.U. z 2021 r., poz. 291 ze zm.; dalej ustawa emerytalna.). Ustawa z dnia 11 maja 2012 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2012 r., poz. 637; dalej ustawa zmieniająca z 2013 r.), obowiązująca od 1 stycznia 2013 r., wydłużyła powszechny wiek emerytalny dla kobiet i mężczyzn do 67 lat (art. 24 emerytalnej). Począwszy od 1 października 2017 r., mechanizm określony w art. 24 ustawy emerytalnej został jednak zlikwidowany, gdyż na mocy ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2017 r., poz. 38 ze zm.; dalej ustawa zmieniająca z 2016 r.) powrócono do „starego” wieku emerytalnego (65 lat dla mężczyzn). Przepisy przejściowe ustawy zmieniającej z 2016 r. dostosowują tę nową sytuację do regulacji zawartej w art. 39 k.p. w ten sposób, że: pracownicy, którzy w dniu wejścia w życie niniejszej ustawy są objęci ochroną stosunku pracy wynikającą z art. 39 k.p., lub osoby, które byłyby objęte taką ochroną, jeżeli w tym dniu pozostawałyby w stosunku pracy, od 1 października 2017 r. korzystają z ochrony stosunku pracy z art. 39 k.p. do osiągnięcia wieku emerytalnego wynikającego z przepisu art. 24 ust. 1-1 b ustawy emerytalnej w dotychczasowym brzmieniu (art. 28). Oznacza to, że zachowują one prawo każdego pracownika do przewidzianej w art. 39 k.p. czteroletniej ochrony stosunku pracy związanej z osiągnięciem wieku emerytalnego, przy czym ochrona ta może wykraczać poza wiek emerytalny wynoszący odpowiednio 60 i 65 lat.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne