13.05.2021 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 13 maja 2021 r., sygn. III PSKP 17/21

1. Działalność związkowa nie może być pretekstem do nieuzasadnionego uprzywilejowania pracownika w sferach niedotyczących sprawowanych przez niego funkcji. Przeciwny sposób myślenia o ochronie trwałości stosunku pracy działaczy związkowych byłby dyskryminujący dla pracowników, którzy nie są członkami związku zawodowego albo nie sprawują w nim żadnej funkcji.

2. Możliwość skutecznego wypowiedzenia umowy o pracę nie jest obwarowana żadnym terminem, a w szczególności takim jak wynikający z art. 52 § 2 k.p., natomiast dokonanie tej czynności przed uprawomocnieniem się wyroku skazującego za przestępstwo mogłoby narazić pracodawcę na zarzut próby obalenia zasady domniemania niewinności. W orzecznictwie zapadłym w sprawach dotyczących rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia z powodu popełnienia przez pracownika przestępstwa przyjmuje się bowiem, że w takich sytuacjach konieczna jest ocena, czy w dacie złożenia oświadczenia o rozwiązaniu umowy przestępstwo było dla pracodawcy oczywiste, co oznacza, że pracodawca już w tej dacie musi mieć pełną znajomość znamion przestępstwa i prawidłowo odnieść je do zaistniałych i w pełni mu znanych okoliczności faktycznych zdarzenia, które kwalifikuje jako przestępstwo.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Dawid Miąsik (przewodniczący)

‎SSN Maciej Pacuda (sprawozdawca)

SSN Piotr Prusinowski

w sprawie z powództwa P. S. ‎przeciwko Nadleśnictwu L. ‎o przywrócenie do pracy, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 13 maja 2021 r., ‎skargi kasacyjnej strony pozwanej od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w L. z dnia 21 lutego 2019 r., sygn. akt V Pa (…),

1) uchyla zaskarżony wyrok i oddala apelację,

2) zasądza od powoda na rzecz pozwanego kwotę 240 (dwieście czterdzieści) złotych tytułem kosztów zastępstwa prawnego w postępowaniu kasacyjnym.

Uzasadnienie

Sąd Rejonowy – Sąd Pracy w L. wyrokiem z dnia 11 grudnia 2018 r. oddalił powództwo wniesione przez powoda P. S. przeciwko pozwanemu Nadleśnictwu L. o przywrócenie do pracy na poprzednich warunkach pracy i płacy.

Sąd Rejonowy ustalił, że powód był zatrudniony u pozwanego od 2001 r., początkowo na podstawie umowy o pracę zawartej na czas określony, na stanowisku drwala motorniczego, a następnie na podstawie umowy zawartej na czas nieokreślony, na stanowisku podleśniczego. W 2014 r. zostało wszczęte przeciwko powodowi postępowanie przygotowawcze dotyczące zarzutów popełnienia przestępstwa na szkodę pracodawcy, zakończone wniesieniem aktu oskarżenia do Sądu Rejonowego w L. W dniu 7 lutego 2014 r., na mocy postanowienia Prokuratora Rejonowego w L. zastosowano w stosunku do powoda środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych polegających na wykonywaniu obowiązków leśniczego i podleśniczego oraz wykonywania czynności w Lasach Państwowych. W tej sytuacji pozwany oświadczeniem z dnia 10 lutego 2014 r. wypowiedział powodowi umowę o pracę z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, który miał upłynąć w dniu 31 maja 2014 r. Jako przyczynę wypowiedzenia wskazano postanowienie Prokuratora Prokuratury Rejonowej w L. z dnia 7 lutego 2014 r. W okresie wypowiedzenia zobowiązano powoda do wykorzystania urlopu wypoczynkowego, a po jego wykorzystaniu zwolniono powoda z obowiązku świadczenia pracy do końca okresu wypowiedzenia. Sąd Rejonowy w L. postanowieniem z dnia 13 marca 2014 r., po rozpoznaniu zażalenia powoda na postanowienie Prokuratora Rejonowego w L. z dnia 7 lutego 2014 r., zmienił to postanowienie i zastosował wobec powoda środek zapobiegawczy w postaci zawieszenia w czynnościach służbowych polegających na wykonywaniu obowiązków podleśniczego i leśniczego oraz wykonywania innych czynności w służbie leśnej. W związku ze zmianą postanowienia o zastosowaniu środka zapobiegawczego strony zawarły w dniu 15 maja 2014 r. porozumienie, w którym oświadczyły, że łącząca je umowa o pracę, wypowiedziana w dniu 10 lutego 2014 r., ulega rozwiązaniu za porozumieniem stron z dniem 18 maja 2014 r. Następnie w dniu 19 maja 2014 r. zawarły umowę o pracę na czas określony od dnia 19 maja 2014 r. do dnia 31 grudnia 2014 r. na stanowisku referenta. W dniu 31 grudnia 2014 r. strony zawarły kolejną umowę o pracę na okres od dnia 1 stycznia 2015 r. do dnia 31 grudnia 2015 r. na stanowisku referenta, a w dniu 1 grudnia 2015 r. kolejną umowę o pracę na czas nieokreślony od dnia 1 stycznia 2016 r., również na stanowisku referenta. Na stanowisku referenta w Lasach Państwowych zatrudnia się jedynie osoby, którym brakuje niezbędnego stażu pracy do zatrudnienia ich w służbie leśnej, bądź też osoby, w stosunku do których toczy się postępowanie sądowe, do czasu jego zakończenia. Zatrudnienie na tym stanowisku wiąże się z zawieszeniem wykonywania czynności służbowych w służbie leśnej. Na stanowisku referenta wykonywane są prace fizyczne i prace pomocnicze.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne