10.02.2021 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 10 lutego 2021 r., sygn. I PSKP 6/21

Wymienione w art. 52 § 1 pkt 1 k.p. ciężkie naruszenie musi dotyczyć podstawowego obowiązku pracownika. Ocena, czy naruszenie obowiązku jest ciężkie powinna uwzględniać stopień winy oraz zagrożenie lub naruszenie interesów pracodawcy. W użytym w powołanym przepisie pojęciu "ciężkie naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych" mieszczą się trzy elementy. Są to: 1. bezprawność zachowania pracownika (naruszenie podstawowego obowiązku pracowniczego); 2. naruszenie albo zagrożenie interesów pracodawcy; 3. zawinienie obejmujące zarówno winę umyślną, jak i rażące niedbalstwo. Bezprawność zachowania pracownika jest przy tym rozumiana jako zachowanie sprzeczne z obowiązującymi tego pracownika regułami wynikającymi z przepisów prawa pracy, które może polegać zarówno na działaniu, jak i na zaniechaniu. Sama bezprawność zachowania pracownika nie uzasadnia jeszcze rozwiązania z nim umowy o pracę w trybie art. 52 § 1 pkt 1 k.p.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Zbigniew Korzeniowski (przewodniczący)

‎SSN Leszek Bielecki (sprawozdawca)

SSN Krzysztof Staryk

w sprawie z powództwa W. J. ‎przeciwko (…) Zrzeszeniu W. w Ł. ‎o przywrócenie do pracy, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń ‎Społecznych w dniu 10 lutego 2021 r., ‎skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w Ł. z dnia 18 grudnia 2018 r., sygn. akt VIII Pa (…),

uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu w Ł. do ponownego rozpoznania oraz orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w Ł. VIII Wydział Pracy i Ubezpieczeń Społecznych wyrokiem z 18 grudnia 2018 r. w sprawie VIII Pa (…) oddalił apelację powoda W. J. od wyroku Sądu Rejonowego w Ł. z 13 czerwca 2018 r. w sprawie X P (…) oddalającego jego powództwo skierowane przeciwko pozwanemu (…) Zrzeszeniu (…) w Ł. o przywrócenie do pracy oraz orzekł o kosztach procesu.

W sprawie tej ustalono, że powód zatrudniony został w (…) Zrzeszeniu (…) w Ł. od 17 listopada 2005 r. na podstawie umowy o pracę na stanowisku administrator - windykator, początkowo na podstawie umowy o pracę na czas określony, a od 26 marca 2007 r. na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony. Do obowiązków powoda należało sprawdzanie stanu wodomierzy, sprowadzanie i potwierdzanie faktur za wodę i ścieki dostarczanych przez Z. (…) w celu dokonania zapłaty. Od dnia 1 września 2007 r. zaproponowano powodowi funkcję Kierownika Zespołu Administracyjno-Windykacyjnego. Zgodnie z nowym zakresem obowiązków powód został zobowiązany między innymi do przeprowadzania odczytów liczników wody oraz sprawdzania i potwierdzania faktur za wodę i ścieki wystawionych przez Zakład Wodociągów i Kanalizacji. Stosunek pracy został rozwiązany między stronami z dniem 31 maja 2008 r. na mocy porozumienia stron w związku z uzyskaniem uprawnień emerytalnych przez powoda. Od czerwca 2008 r. powód pobiera emeryturę.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne