21.04.2021 Kadry i płace

Wyrok SN z dnia 21 kwietnia 2021 r., sygn. II PSKP 23/21

Pracodawca może na podstawie art. 18 § 1 k.p. przyznać pracownikowi świadczenia korzystniejsze niż wynikają z przepisów prawa pracy (w tym porozumień czy układów zbiorowych pracy), ale takie postanowienia powinny znaleźć się w umowie lub obowiązujących u pracodawcy przepisów określających prawa i obowiązki stron stosunku pracy i uwzględniać zasadę równego traktowania w zatrudnieniu. Natomiast, nie można zasady uprzywilejowania pracownika sprowadzać do prostej zależności, by „w razie wątpliwości rozstrzygać na korzyść pracownika”, ponieważ zasady o takiej treści nie da się wyprowadzić z przepisów prawa pracy.

Teza od Redakcji

Sąd Najwyższy w składzie:

SSN Jolanta Frańczak (przewodniczący)

SSN Piotr Prusinowski

‎SSN Krzysztof Rączka (sprawozdawca)

w sprawie z powództwa H. Ś. ‎przeciwko Przedsiębiorstwu Państwowemu "P." w W. ‎o odprawę, ‎po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 21 kwietnia 2021 r., skargi kasacyjnej powódki od wyroku Sądu Okręgowego w W. z dnia 29 listopada 2018 r., sygn. akt XXI Pa (…),

1. oddala skargę kasacyjną;

2. zasądza od powódki na rzecz pozwanego kwotę 2025 (dwa tysiące dwadzieścia pięć) zł tytułem zwrotu kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu kasacyjnym.

Uzasadnienie

Sąd Okręgowy w W. wyrokiem z 29 listopada 2018 r., sygn. akt XXI Pa (…) oddalił apelację powódki H.Ś. od wyroku Sądu Rejonowego w W., którym Sąd pierwszej instancji oddalił powództwo o odprawę wniesione przeciwko Przedsiębiorstwu Państwowemu „P.” w W.

W sprawie ustalono następujący stan faktyczny. H. Ś. była zatrudniona w pełnym wymiarze czasu pracy, w okresie od 2 października 1995 r. do 30 czerwca 2014 r. ostatnio na podstawie umowy na czas nieokreślony, jako specjalista ds. ochrony środowiska.

U pracodawcy obowiązywał Zakładowy Układ Zbiorowy Pracy (dalej ZUZP), przewidujący szereg świadczeń na rzecz pracowników. Z art. 245 ust. 2 pkt 3c ZUZP wynikało, że pracownikom z którymi rozwiązano umowę o pracę w wyniku zmian, o których mowa w ust 2 (restrukturyzacja, podział, likwidacja, reorganizacja), przysługuje odprawa w wysokości „trzydziestosześciomiesięcznego wynagrodzenia Pracownika brutto nie większego jednak niż trzydziestosześciokrotność przeciętnej miesięcznej płacy brutto w P. (za miesiąc poprzedzający miesiąc w którym przysługuje wypłata) - jeżeli staż pracy w P. wynosi ponad 10 lat”.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne