15.09.2017 Kadry i płace

Jak ustalać okresy wypowiedzenia umów o pracę

Długość okresu wypowiedzenia zależy od rodzaju umowy o pracę. Okresy wypowiedzenia umowy na czas nieokreślony i umowy na czas określony są takie same i wynoszą od 2 tygodni do 3 miesięcy w zależności od długości zatrudnienia u danego pracodawcy. Okresy wypowiedzenia umowy na okres próbny wynoszą od 3 dni roboczych do 2 tygodni i są uzależnione od okresu, na jaki zawarto taką umowę.

Przepisy Kodeksu pracy przewidują możliwość rozwiązania stosunku pracy za wypowiedzeniem przez każdą ze stron umowy o pracę. Rozwiązanie umowy o pracę następuje z upływem okresu wypowiedzenia. Z tym dniem zatrudniony traci status pracownika.

Wypowiedzenie umowy o pracę na okres próbny

Co do zasady umowa o pracę zawarta na okres próbny rozwiązuje się z upływem okresu, na jaki została zawarta. Jednak istnieje także możliwość jej wcześniejszego rozwiązania za wypowiedzeniem przez każdą ze stron.

 

Okresy wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na okres próbny

Czas trwania umowy na okres próbny

Długość okresu wypowiedzenia

okres próbny nie przekracza 2 tygodni

3 dni robocze

okres próbny jest dłuższy niż 2 tygodnie

1 tydzień

okres próbny wynosi 3 miesiące

2 tygodnie

 

Upływ okresu wypowiedzenia należy liczyć zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego. Okres ten kończy się zatem z upływem ostatniego dnia terminu. Przy jego obliczaniu nie podlega uwzględnieniu dzień, w którym zostało złożone wypowiedzenie umowy o pracę.

Jeżeli pracownik był zatrudniony na umowę na okres próbny na czas nieprzekraczający 2 tygodni, okres jego wypowiedzenia wynosi 3 dni robocze. Przepisy Kodeksu pracy nie definiują pojęcia „dzień roboczy”. Zdaniem Państwowej Inspekcji Pracy przez dni robocze należy rozumieć wszystkie dni, które nie są niedzielami i świętami ustawowo uznanymi za dni wolne od pracy (art. 1519 § 1 Kodeksu pracy). Ponadto zdaniem PIP, wyrażonym w piśmie z 1 marca 2010 r. (GPP-517-4560-14-1/10/PE/RP):

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne