29.04.2020 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29.04.2020, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.168.2020.1.AMN, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.168.2020.1.AMN

Preferencyjne opodatkowanie dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900, z późn. zm.) w zw. z art. 15zzs ust. 7 ustawy z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych (Dz. U. z 2020 r., poz. 374, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 8 lutego 2020 r. (data wpływu 8 lutego 2020 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box) jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 lutego 2020 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie preferencyjnego opodatkowania dochodów generowanych przez prawa własności intelektualnej (tzw. IP Box).

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest informatykiem prowadzącym jednoosobową działalność gospodarczą. Zainteresowany mieszka i pracuje w Polsce, jest obywatelem polskim, jest więc objęty nieograniczonym obowiązkiem podatkowym w Polsce. Działalność gospodarcza Wnioskodawcy objęta jest liniowym podatkiem dochodowym od osób fizycznych w wysokości 19%. Zainteresowany prowadzi uproszczoną Książkę Przychodów i Rozchodów. W ramach prowadzonej działalności świadczy usługi programistyczne polegające na rozwoju i usprawnianiu platformy informatycznej dostarczającej rozwiązania umożliwiające budowanie i udostępnianie użytkownikom na witrynach internetowych gier online. Oprogramowanie tworzone jest w ramach prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności, którą można nazwać działalnością rozwojową, polegającej na podejmowaniu twórczego wysiłku celem usprawniania istniejącej platformy, zastosowania nowych mechanizmów i rozwiązań w zakresie inżynierii oprogramowania, które optymalizują jej działanie oraz zapewniają większą skalowalność, a także usprawniania i skrócenia procesu wytwarzania samego oprogramowania i dostarczania go w sposób ciągły na środowisko produkcyjne. Uzyskiwana w wyniku podejmowania powyżej opisanych działań wiedza ma charakter uniwersalny i ma szersze zastosowanie w zakresie budowy aplikacji rozproszonych. Działania te mają charakter systematyczny i w sposób ciągły przyczyniają się do poszerzania posiadanej wiedzy. Ponieważ działalność Wnioskodawcy polega na usprawnianiu oprogramowania i procesów, które już istniały, to w wyniku podejmowanych przez Zainteresowanego działań rozwijających istniejące oprogramowanie powstaje odrębny utwór/oprogramowanie stanowiące własność intelektualną podlegającą ochronie prawnej na mocy ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2019 r., poz. 1231, z późn. zm ). Własność ta jest przenoszona na kontrahenta w ramach umowy o świadczenie usług, tak więc kwalifikowane prawo własności intelektualnej jest uwzględnione w cenie sprzedaży świadczonych usług.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne