Interpretacja indywidualna z dnia 17.03.2020, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.91.2020.1.PRM, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP1-3.4012.91.2020.1.PRM
Prawa do wystawienia i wydania faktury (faktury elektronicznej w formacie np. PDF) w przypadku gdy nabywcą jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej lub rolnik ryczałtowy.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 6 lutego 2020 r. (data wpływu 10 lutego 2020 r.), o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do wystawienia i wydania faktury (faktury elektronicznej w formacie np. PDF) w przypadku gdy nabywcą jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej lub rolnik ryczałtowy - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 10 lutego 2020 r. wpłynął do tutejszego Organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do wystawienia i wydania faktury (faktury elektronicznej w formacie np. PDF) w przypadku gdy nabywcą jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej lub rolnik ryczałtowy.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz następujące zdarzenie przyszłe:
Spółka (dalej: Spółka lub Wnioskodawca) prowadzi działalność gospodarczą głównie w zakresie sprzedaży detalicznej towarów na terytorium Polski. Działalność handlowa Wnioskodawcy jest prowadzona oprócz sklepów wielkopowierzchniowych również na stacjach benzynowych, na których prowadzona jest sprzedaż detaliczna, głównie paliw i gazu LPG (dalej: paliwa) służących do napędu pojazdów. Sprzedaż paliw realizowana jest zarówno na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej/rolników ryczałtowych, jak i podmiotów prowadzących działalność gospodarczą.
Z uwagi na dynamiczny rozwój technologii mobilnych Spółka planuje wdrożyć na stacjach paliw nowy mechanizm pobierania płatności oraz przekazywania dokumentów potwierdzających zakup paliwa. Rozwiązanie, które planuje wprowadzić Spółka będzie umożliwiało klientowi - nabywcy paliwa - dokonanie płatności w systemie pre-paid, tzn. klient przed zatankowaniem pojazdu będzie dokonywał samoobsługowej płatności za paliwo bezpośrednio przy dystrybutorze za pośrednictwem aplikacji mobilnej Spółki, zainstalowanej na swoim smartfonie. W tym celu, Wnioskodawca udostępni klientowi w istniejącej już aplikacji mobilnej A. nową funkcjonalność, umożliwiającą z jednej strony realizację płatności na stacjach Wnioskodawcy, z drugiej strony umożliwiającą klientowi otrzymanie dokumentu potwierdzającego zakup paliwa (dalej: aplikacja B.).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty