Interpretacja indywidualna z dnia 11.09.2019, sygn. 0115-KDIT3.4011.291.2019.1.DR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT3.4011.291.2019.1.DR
1. Czy Wnioskodawca powinien dokonywać wpłaty z tytułu miesięcznego ryczałtu ewidencjonowanego od otrzymanych dopłat z Urzędu Marszałkowskiego do ustawowych ulgowych biletów miesięcznych? 2. Czy dopłata do biletów miesięcznych powinna stanowić przychód firmy i być wpisywana do ewidencji przychodów?
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2019 r., poz. 900 ze zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 23 lipca 2019 r. (data wpływu) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania dotacji do biletów ulgowych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 23 lipca 2019 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zwolnienia z opodatkowania dotacji do biletów ulgowych.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w szczególności oznaczoną symbolami PKWIU 49.31.Z transport lądowy pasażerski, miejski i podmiejski, 49.39.Z. pozostały transport lądowy pasażerski, gdzie indziej niesklasyfikowany. Firma nie zatrudnia pracowników na umowy o pracę okazjonalnie od czasu do czasu na zlecenie. Obecnie firma jest jednoosobowa. Od września Wnioskodawca będzie prowadził działalność z żoną, jako osobą współpracującą, zgłoszoną do ubezpieczeń oraz obowiązkowych składek ZUS.
Wnioskodawca rozlicza się miesięcznie z urzędem skarbowym w formie opodatkowania ryczałtem ewidencjonowanym od przychodów, nie jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Ryczałt ewidencjonowany od przychodów od prowadzonej działalności wynosi 8,5% od uzyskanego przychodu. Firma Wnioskodawcy zajmuje się przewozem osób jako firma przewozowa. Przewozu dokonuje się autobusami, za przejazd sprzedawane są bilety jednorazowo przy każdym wejściu pasażera do autobusu. Sprzedaż nabijana jest na kasę fiskalną. Wnioskodawca wskazuje, że od pewnego czasu została wprowadzona sprzedaż biletów miesięcznych normalnych, ulgowych dla uczniów, nauczycieli i innych osób. W związku ze sprzedażą Wnioskodawca ma podpisaną umowę na zakup biletów miesięcznych dla uczniów od lat 5 z Gminą w swojej miejscowości. Z uwagi na fakt zawarcia umowy i posiadania odpowiednich zezwoleń na linie regularne w krajowym transporcie drogowym Wnioskodawca złożył wniosek do Urzędu Marszałkowskiego o dopłaty do przewozów z tytułu stosowania obowiązujących ulg, zgodnie z postanowieniami art. 8a ustawy z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego. Umowa została podpisana w czerwcu 2019 r. Wnioskodawca po podpisaniu umowy oraz złożeniu odpowiednich raportów określających ilość oraz kwoty sprzedanych biletów będzie otrzymywał z Urzędu Marszałkowskiego na konto zwrot kwot wynikających z tych właśnie dopłat do biletów ulgowych. Kwoty otrzymane z Urzędu Marszałkowskiego przeznaczane będą na pokrycie kosztów działalności związanej z zakupem paliwa, napraw, rejestracji pojazdów, ubezpieczeń, podatków, części zamiennych. Środki na wynagrodzenia oraz dochód jaki pozostanie Wnioskodawcy będzie pochodził ze środków otrzymanych w ramach umowy z Gminą oraz odrębnego wynajmu w ramach usług przewozowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty