Interpretacja indywidualna z dnia 10.05.2018, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.175.2018.1.KB, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL1-3.4012.175.2018.1.KB
Zastosowanie dla dostawy towarów nabytych z GB procedury VAT marża.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2018 r., poz. 800, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 marca 2018 r. (data wpływu 15 marca 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania dla dostawy towarów procedury VAT marża jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 marca 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania dla dostawy towarów procedury VAT marża.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca, prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą X, specjalizuje się w handlu grami komputerowymi oraz sprzętem komputerowym i gamingowym. Istotny zakres jego działalności stanowi sprzedaż używanych gier konsolowych. Wnioskodawca skupuje, sprzedaje i wymienia gry konsolowe. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług.
W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca zakupił od firmy C z siedzibą w Wielkiej Brytanii używane gry komputerowe oraz konsole. Przedmioty te nabył w celu odprzedaży. Po sfinalizowaniu transakcji Wnioskodawca otrzymał fakturę dokumentującą zakup gier komputerowych wystawioną zgodnie z prawem brytyjskim. Kwoty ujęte na fakturze podane zostały bez podziału na netto/vat/brutto, a ponadto na fakturze znalazła się adnotacja Input vat deduxction has not been and will be claimed by me in respect of the goods sold on this invoice (Odliczenie podatku naliczonego nie było i nie będzie przeze mnie dokonane w odniesieniu do towarów sprzedawanych zgodnie z tą fakturą). Faktura nie zawiera adnotacji procedura marży towary używane lub równorzędnej. Sprzedawca na swojej stronie internetowej zamieścił informację, że jego działalność polega na sprzedaży towarów używanych oraz nie dostarcza faktur VAT ani paragonów. Sprzedaje on towary używane i nalicza podatek VAT w ramach systemu marży i dlatego nie może dostarczyć osobnej faktury VAT ani paragonu. Wskazuje również, że naliczany w ramach systemu marży podatek VAT nie może zostać zażądany z powrotem, tak jak w przypadku nowych towarów, a numer rejestracyjny VAT firmy C zamieszczany jest na paragonach, aby zachować zgodność z przepisami rządowymi. O tym, że przedmiotem dostawy są towary używane świadczy regulamin sprzedaży publikowany na stronie C oraz dokumentacja fotograficzna nabytych przedmiotów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty