13.02.2018 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13.02.2018, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.9.2018.1.JSZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT1-2.4012.9.2018.1.JSZ

Brak powstania obowiązku podatkowego w przypadku pierwotnego nabycia kryptowaluty oraz zwolnienie od podatku VAT sprzedaży kryptowaluty.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 15 grudnia 2017 r. (data wpływu 3 stycznia 2018 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku powstania obowiązku podatkowego w przypadku pierwotnego nabycia kryptowaluty oraz zwolnienia od podatku VAT sprzedaży kryptowaluty jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 stycznia 2018 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku powstania obowiązku podatkowego w przypadku pierwotnego nabycia kryptowaluty oraz zwolnienia od podatku VAT sprzedaży kryptowaluty.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest polskim rezydentem podatkowym, podlegającym w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Wnioskodawca zamierza otworzyć działalność gospodarczą związaną w wydobyciem kryptowalut w celu zarobkowym. W chwili obecnej nie prowadzi działalności gospodarczej. Działalność związana z obrotem kryptowalut będzie miała charakter zorganizowany. Wnioskodawca w celu otworzenia działalności gospodarczej zamierza kupić sprzęt i oprogramowanie umożliwiające tworzenie (wydobywanie) kryptowalut. Z dostępnej wiedzy wynika, że jednym z głównych kosztów związanych z prowadzeniem działalności wydobywania kryptowalut jest energia elektryczna, która jest pobierana w celu utrzymania całego procesu w ruchu tzn. ciągłej pracy mocy obliczeniowej maszyn. W związku z czym Wnioskodawca zamierza zamontować przy każdej maszynie licznik poboru energii elektrycznej w celu monitorowania kosztów. Pozyskiwanie walut dokonuje się poprzez proces wykopywania tzn. Wnioskodawca będzie dokonywał nabycia pierwotnego walut takich jak Litecoin czy Etherum, a także innych kryptowalut najbardziej opłacalnych w danym momencie. Wykopywanie odbywać się będzie poprzez wykorzystanie wbudowanego w system algorytmu, którym będą posługiwały się maszyny Wnioskodawcy. Proces wykopywania odbywa się w ten sposób, że użytkownik sieci Internet udostępnia swój komputer aplikacji obsługującej zdecentralizowaną sieć służącą do kreowania kryptowalut, a odpowiednia moc obliczeniowa posiadanego komputera umożliwia użytkownikowi nabycie nowo wykreowanej wirtualnej kryptowaluty. Wnioskodawca po nabyciu pierwotnym danej kryptowaluty ma zamiar sprzedać ją w dogodnym momencie z zyskiem. Sprzedaż odbywać się będzie przy pomocy internetowych giełd kryptowalut np. . Giełda kryptowalut to serwis internetowy, gdzie użytkownicy składają oferty kupna i sprzedaży kryptowalut. W taki sposób uzyskaną kwotę w walucie tradycyjnej Wnioskodawca będzie przekazywał na swój rachunek bankowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne