Interpretacja indywidualna z dnia 28.09.2017, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.432.2017.1.RSZ, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-1.4012.432.2017.1.RSZ
zastosowanie 8% stawki VAT dla dostawy lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej, jak również prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego i/lub pomocniczego
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 12 lipca 2017 r. (data wpływu 3 sierpnia 2017 r.) o wydanie interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania 8% stawki VAT dla dostawy lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej, jak również prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego i/lub pomocniczego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 3 sierpnia 2017 r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zastosowania 8% stawki VAT dla dostawy lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej, jak również prawa do wyłącznego korzystania z miejsca postojowego i/lub pomocniczego.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:
Spółka dalej zwana Wnioskodawcą, powstała na mocy umowy z dnia 22.10.2014 roku, a 06.11.2014 roku została zarejestrowana w KRS. Od 29 grudnia 2014 roku jest zarejestrowanym podmiotem jako podatnik VAT. Wnioskodawca prowadzi działalność w branży deweloperskiej, polegającej na budowie budynków wielomieszkaniowych i sprzedaży osobom fizycznym lokali mieszczących się w tych budynkach w celu zaspokojenia ich potrzeb mieszkaniowych. Na nieruchomości, objętej księgą wieczystą, stanowiącej trzynaście działek wybudowano dwa budynki mieszkalne.
Lokale mieszczące się w tych budynkach spełniają definicję lokali mieszkalnych objętych społecznym programem mieszkaniowym. Nieruchomość wspólną stanowią grunt, czyli wszystkie wymienione powyżej działki objęte jedną księgą wieczystą, oraz części wspólne budynku z którego zostały wydzielone lokale. Udział w nieruchomości wspólnej stanowi ułamek, w którym licznikiem jest powierzchnia użytkowa danego lokalu mieszkalnego, a mianownikiem łączna powierzchnia użytkowa budynków 154 i 156. Budynek 154 znajduje się na działkach o numerach 403/4 i 1063/4, a budynek 156 na działkach 403/2 i 1063/4. Części wspólne nieruchomości gruntowej, pozostałe po wybudowaniu budynków, zagospodarowano w ten sposób, że urządzono na nich ogródki, komunikację wewnętrzną (utwardzoną drogę wewnętrzną i chodnik), plac zabaw dla dzieci, trawnik, miejsca postojowe dla samochodów oraz tzw. miejsca pomocnicze, które mogą służyć za miejsca postojowe. W ramach podziału do korzystania z nieruchomości wspólnej właściciele lokali położonych na parterze mogą wyłącznie korzystać z ogródków przylegających do tych lokali. Nie podawano odrębnie ich ceny. W ramach podziału do korzystania z nieruchomości wspólnej większości właściciel lokali mieszkalnych przysługuje prawo do wyłącznego korzystania z miejsca (miejsc) postojowych lub pomocniczych za jednorazowym wynagrodzeniem na rzecz dewelopera.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty