Interpretacja indywidualna z dnia 22.08.2017, sygn. 0115-KDIT2-1.4011.160.2017.1.AS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDIT2-1.4011.160.2017.1.AS
Zwolnienie z podatku dochodowego przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 28 czerwca 2017 r. (data wpływu 29 czerwca 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 29 czerwca 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia przedmiotowego.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
W październiku 2016 roku zmarła matka Wnioskodawczyni i zostawiła jej mieszkanie jako spadek, który został przyjęty w dniu 7 grudnia 2016 roku na podstawie aktu poświadczenia dziedziczenia (dalej Nieruchomość A). Wnioskodawczyni rozważa różne scenariusze wykorzystania Nieruchomości A, przy czym jednym z nich jest sprzedaż Nieruchomości A w najbliższym czasie (przed upływem 5 lat od końca 2016 roku) i zakup za otrzymane ze zbycia Nieruchomości A środki nowej nieruchomości (dalej: Nieruchomość B) w terminie 2 lat od końca roku podatkowego, w którym dojdzie do ewentualnego zbycia nieruchomości A.
Wnioskodawczyni planuje, iż Nieruchomość B będzie stanowić jej docelowe stałe miejsce zamieszkania, zapewniające godne warunki życia na starość. Jednocześnie, niezwłocznie po nabyciu Nieruchomości B i przeprowadzeniu niezbędnych czynności doprowadzających do odpowiednich warunków zamieszkania (np. remonty, jeśli będzie to konieczne, doposażenie ze stanu developerskiego itp.) zamierza tam zamieszkać. W chwili obecnej Wnioskodawczyni posiada co prawda dom w zabudowie szeregowej, jednak z uwagi na fakt iż wybudowany jest on systemem gospodarczym pod koniec lat 80-tych ubiegłego wieku to nie odpowiada aktualnym normom obowiązującym w budownictwie i w konsekwencji tego występują w nim, szczególnie w okresie jesienno-zimowym, mało komfortowe warunki do przebywania ludzi (niskie temperatury wewnętrzne, duża wilgotność powietrza, brak sprawnej wentylacji). Ponadto, warunki w obecnie zamieszkiwanym domu przyczyniają się do zaostrzenia w ocenie Wnioskodawczym jej objawów związanych ze schorzeniami, w szczególności reumatycznymi i neurologicznymi. Powyższe stanowi kluczową przesłankę chęci zmiany miejsca zamieszkania na Nieruchomość B.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty