07.07.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 07.07.2017, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.112.2017.2.KS, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP3-1.4011.112.2017.2.KS

Zgodzić się jednak można z poglądem Wnioskodawcy w zakresie możliwości opodatkowania przychodów z najmu krótkoterminowego lokali mieszkalnych w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowany. W przypadku bowiem wyboru zryczałtowanej formy opodatkowania i spełnienia warunków upoważniających do opodatkowania przychodów w tej formie, Wnioskodawca winien rozliczać się z tytułu najmu krótkoterminowego w ramach ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 17% przychodów - zgodnie z art. 12 ust 1 pkt 2 lit. e) ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 14 kwietnia 2017 r. (data wpływu 28 kwietnia 2017 r.), uzupełnionego pismem z dnia 20 czerwca 2017 r. (data wpływu 26 czerwca 2017 r. w odpowiedzi na wezwanie z dnia 13 czerwca 2017 r. Nr 0114-KDIP1-3.4012.114.2017.1.KC, 0114-KDIP3-1.4011.112.2017.1.KS o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych opodatkowania przychodów z najmu krótkoterminowego lokali mieszkalnych:

  • w części dotyczącej możliwości opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowany - jest prawidłowe,
  • w części dotyczącej ustalenia źródła przychodów - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 kwietnia 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych opodatkowania przychodów z najmu krótkoterminowego lokali mieszkalnych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Podatnik nie jest rezydentem w Polsce w rozumieniu polskiego prawa podatkowego, na stałe mieszka poza terenem Unii Europejskiej oraz poza terenem Europejskiej Współpracy Gospodarczej. Na terenie Polski uzyskuje dochody wyłącznie z tytułu najmu lokali mieszkalnych. Podatnik posiada w Polsce dwa mieszkania. Oba lokale są wynajmowane na krótkie okresy czasu i z tego tytułu podatnik uzyskuje dochody. Obecnie podatnik rozlicza się z uzyskanych dochodów w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych w ramach ryczałtu. Podatnik nie prowadzi działalności gospodarczej w Polsce, nie posiada żadnej firmy, nie prowadzi działalności gospodarczej w Polsce jako przedsiębiorca zagraniczny. Wspomniane powyżej mieszkania są wynajmowane za pośrednictwem podmiotu gospodarczego, który poszukuje klientów na wynajęcie lokali. Podmiot ten działa na zlecenie podatnika. Podpisuje z nimi umowy w imieniu podatnika, pobiera czynsz, utrzymuje lokale w należytym stanie oraz dokonuje z podatnikiem rozliczenia. Przedsiębiorca ten za wykonanie umowy pobiera prowizję liczoną w stosunku do uzyskanych czynszów Najem lokali ma charakter krótkotrwały, najczęściej apartamenty wynajmowane są przez turystów. Stosunki prawne pomiędzy podatnikiem a przedsiębiorcą wynajmującym lokale w imieniu podatnika reguluje umowa.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne