Interpretacja indywidualna z dnia 8 stycznia 2025 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-2.4011.735.2024.2.AA
Opodatkowania ryczałtem najmu krótkoterminowego - ustalenie podstawy.
Interpretacja indywidualna – stanowisko w części prawidłowe i w części nieprawidłowe
Szanowna Pani,
stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanych zdarzeń przyszłych w podatku dochodowym od osób fizycznych/zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne jest:
-prawidłowe – w odniesieniu do określenia źródła przychodów (pytanie nr 1),
-prawidłowe – w odniesieniu do najmu prowadzonego za pośrednictwem portali (pierwsza część pytania nr 2 – sytuacja nr 1),
-nieprawidłowe – w odniesieniu do najmu z pośrednikiem – operatorem (druga część pytania nr 2 – sytuacja nr 2).
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
W dniu 17 października 2024 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych/zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzeń przyszłych
Wnioskodawczyni jest właścicielką lokalu mieszkalnego położonego (...), dla którego Sąd Rejonowy dla (…) prowadzi księgę wieczystą KW nr (…).
Z uwagi na aktywność zawodową związaną posiadaniem statusu wspólnika (…) i pełnieniem funkcji członka Zarządu tej spółki, Wnioskodawczyni przeprowadziła się, a posiadane mieszkanie ma zamiar przeznaczyć na cele wynajmu krótkoterminowego. W związku z najmem krótkoterminowym Wnioskodawczyni nie będzie świadczyła żadnych dodatkowych usług dla najemców, takich jak np. usługi gastronomiczne lub rozrywkowe.
1. Wynajem ten będzie prowadzony przez portale (…).Jak wynika z informacji uzyskanych przez Wnioskodawczynię, współpraca z tymi portalami polega na tym, że goście rezerwują pokój przez portal i opłacają go bezpośrednio do operatora portalu, a Wnioskodawczyni kwoty za wynajem krótkoterminowy będzie otrzymywała za pośrednictwem portalu. Przelewy za wynajem krótkoterminowy stanowić będą sumę kwot wpłaconych przez gości, pomniejszonych o prowizję dla portalu. Pośrednik za swoją usługę wystawiać będzie fakturę, na której wskaże kwoty sprzedaży – wynajmu w danym miesiącu, pobraną od tego prowizję i okres, za który jest pobierana. Jako wynajmujący Wnioskodawczyni będzie miała dostęp do raportów z rezerwacji, na których wskazany jest numer rezerwacji, data wyjazdu gościa, data zrealizowania przelewu na jego rachunek oraz kwota prowizji i opłat dodatkowych, którymi obciąży ją portal. Za każdym razem to Wnioskodawczyni będzie stroną transakcji wynajmu krótkoterminowego dla gościa, który rezerwuje nocleg poprzez portal.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty