19.05.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 19.05.2017, sygn. 3063-ILPB1-2.4511.113.2017.1.ES, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 3063-ILPB1-2.4511.113.2017.1.ES

Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) oraz art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1948, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 14 lutego 2017 r. (data wpływu 24 lutego 2017 r.), uzupełnionym pismem z dnia 12 maja 2017 r. (data wpływu 13 maja 2017 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24 lutego 2017 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

W dniu 20xy r., w wieku 19 lat Wnioskodawczyni została matką pozostającą wraz z mężem na utrzymaniu ojca. W wyniku ciężkiej choroby zmarł ojciec Zainteresowanej w dniu 27 lutego 20xy r. na skutek czego została nastoletnią matką/sierotą (matka zmarła w wyniku wypadku samochodowego w 19wz r.), zmuszona do przerwania studiów. Wnioskodawczyni pozostała z dzieckiem i mężem w domu zmarłego ojca przez kolejne trzy miesiące, aż do momentu kiedy została zmuszona do wyprowadzki przez rodzinę walczącą o spadek, co skończyło się zamieszkaniem z trzymiesięcznym dzieckiem w uczelnianym akademiku. W chaosie związanym z tzw. depresją poporodową, śmiercią rodzica, byciem matką, utratą możliwości skończenia studiów Zainteresowanej upłynął termin zgłoszenia spadku, na skutek czego w myśl obowiązujących przepisów zobowiązana była do zapłacenia podatku od spadku. Żaden urzędnik nie był w stanie jej pomóc, twierdząc, że miała na to dużo czasu. W opinii Zainteresowanej nikt z urzędników nie pochylił się nad jej sytuacją zdrowotną finansową czy choćby psychiczną. Żeby nie stracić schedy po ojcu Wnioskodawczyni zapożyczyła się u krewnych. W następnej kolejności została pozwana o zachowek przez siostrę, która od ukończenia gimnazjum mieszkała z babcią, a schorowanego ojca pozywała o alimenty. Ponieważ po śmierci matki, ojciec Wnioskodawczyni przysposobił siostrę, w związku z czym bezdusznie korzystała z prawa przysposobienia. Nie było jej jednak w okresie kiedy ojciec przebywał w szpitalach i należało nieść mu pomoc (np. pranie piżam, itd.). Jednakże jej postawa była bezwzględna wymagała zachowku, bez dyskusji o możliwość odroczenia w czasie. Wraz z bratem drugim spadkobiercą zostali zmuszeni w 20yz r. do sprzedaży mieszkania, w którym się wychowywali, a całość przychodu ze sprzedaży została przekazana siostrze Wnioskodawczyni.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne