Interpretacja indywidualna z dnia 29.03.2017, sygn. 2461-IBPP2.4512.123.2017.1.MR, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 2461-IBPP2.4512.123.2017.1.MR
Niezastosowanie mechanizmu odwrotnego obciążenia dla Prac budowlanych wykonywanych przez Konsorcjantów na rzecz Lidera Konsorcjum.
Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) oraz art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1948, z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 31 stycznia 2017 r. (data wpływu 8 lutego 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niezastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia dla Prac budowlanych wykonywanych przez Konsorcjantów na rzecz Lidera Konsorcjum jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 8 lutego 2017 r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie niezastosowania mechanizmu odwrotnego obciążenia dla Prac budowlanych wykonywanych przez Konsorcjantów na rzecz Lidera Konsorcjum.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca jest podatnikiem VAT, zarejestrowanym dla celów VAT jako podatnik VAT czynny. Wnioskodawca prowadzi działalność polegającą na kompleksowym wykonawstwie obiektów przemysłowych, w tym w sektorze energetycznym i ochrony środowiska, a także obiektów kubaturowych, użyteczności publicznej i komercyjnych.
W celu realizacji usług na rzecz zamawiających Wnioskodawca często tworzy konsorcjum razem ze swoimi partnerami biznesowymi (dalej: Konsorcjum). Zgodnie z treścią umowy, utworzenie Konsorcjum nie powoduje powstania jakiegokolwiek wspólnego majątku mającego charakter wspólności łącznej, nie powoduje zawiązania żadnego rodzaju spółki. Utworzenie Konsorcjum pozwala na składanie ofert oraz realizację usług, które nie mogłyby być realizowane przez każdego z konsorcjantów osobno, z uwagi na brak środków lub odpowiedniej, specjalistycznej wiedzy. Konsorcjum może polegać na podziale rzeczowym zadań (konsorcjum rzeczowe) albo na podziale finansowym (konsorcjum finansowe).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty