06.03.2017 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 06.03.2017, sygn. 2461-IBPP2.4512.1023.2016.2.EJu, Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 2461-IBPP2.4512.1023.2016.2.EJu

ustalenia, czy przy wyliczaniu proporcji o której mowa w art. 90 ustawy o VAT do rocznego obrotu należy wliczać sprzedaż nieruchomości zaliczanych do środków trwałych.

Na podstawie art. 13 § 2a, art. 14b § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2017 r., poz. 201, z późn. zm.) oraz art. 223 ust. 1 ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. Przepisy wprowadzające ustawę o Krajowej Administracji Skarbowej (Dz. U. z 2016 r., poz. 1948 z późn. zm.) Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku we wniosku z dnia 15 grudnia 2016 r. (data wpływu 22 grudnia 2016 r.) uzupełnionym pismem z 20 lutego 2017 r. (data wpływu 22 lutego 2017 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów u usług w zakresie ustalenia, czy przy wyliczaniu proporcji o której mowa w art. 90 ustawy o VAT do rocznego obrotu należy wliczać sprzedaż nieruchomości zaliczanych do środków trwałych jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 grudnia 2016 r. r. wpłynął do tutejszego organu ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy przy wyliczaniu proporcji o której mowa w art. 90 ustawy o VAT do rocznego obrotu należy wliczać sprzedaż nieruchomości zaliczanych do środków trwałych.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą polegającą na nabywaniu starych nieruchomości mieszkalnych (budynki wielorodzinne), które następnie remontuje lub modernizuje a potem sprzedaje poszczególne lokale. Nieruchomości te są zaliczane do środków trwałych podlegających amortyzacji w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym (przewidywany okres ich użytkowania przekracza 1 rok, a faktycznie trwa kilka lat). Przy zakupie tych nieruchomości podatek VAT nie występuje a ponieważ nakłady na ulepszenia nie przekraczają 30% wartości początkowej ich sprzedaż jest zwolniona z VAT. W rezultacie zdecydowana większość sprzedaży Wnioskodawcy jest zwolniona z VAT (sprzedaż opodatkowana wynika z refakturowania mediów, oraz fakturowania najmu, stanowi to jednak bardzo mały udział w całej sprzedaży - na ogół w granicach 1-2%). Od zakupów związanych bezpośrednio z remontowaniem lub modernizacją Wnioskodawca nie odlicza VAT (gdyż ich sprzedaż jest zwolniona), natomiast wątpliwości budzi możliwość odliczenia VAT od zakupów dotyczących ogólnych kosztów działalności, takich jak np. usługi prawne czy usługi księgowe, których nie można w całości powiązać ani ze sprzedażą opodatkowaną ani zwolnioną. W piśmie z 20 lutego 2017 r. (data wpływu 22 lutego 2017 r.) Wnioskodawca doprecyzował opis sprawy i udzielił następujących informacji. Środki trwałe (lokale) są używane w ten sposób, że prowadzi się w nich prace remontowe, konserwacyjne, modernizacyjne i adaptacyjne w celu przygotowania ich do sprzedaży i uzyskania jak najlepszej ceny. Są w nich również przechowywane materiały budowlane i narzędzia potrzebne do wykonania wymienionych prac.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne