Interpretacja indywidualna z dnia 05.05.2016, sygn. IPPB1/4511-324/16-2/MT, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/4511-324/16-2/MT
Małżonek przejmujący składnik majątkowy wykorzystywany dotychczas w działalności gospodarczej współmałżonka powinien - jeśli wartość początkowa środka trwałego nie została jeszcze w pełni zamortyzowana - dokonywać odpisów amortyzacyjnych z uwzględnieniem dotychczasowej wysokości odpisów oraz kontynuować metodę amortyzacji przyjętą przez współmałżonka wykorzystującego dotychczas ten składnik.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 5 pkt 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 7 marca 2016 r. (data wpływu 24 marca 2016 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie amortyzacji środków trwałych otrzymanych w drodze darowizny od męża jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 24 marca 2016 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie amortyzacji środków trwałych otrzymanych w drodze darowizny od męża.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Zdarzenie przyszłe dotyczy nabycia przez Wnioskodawczynię w drodze darowizny od męża prowadzonej obecnie przez Niego firmy w formie jednoosobowej działalności gospodarczej. Obecnie Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej. Zdarzenie przyszłe dotyczy sytuacji, w której po dokonaniu wspomnianej wyżej darowizny, Wnioskodawczyni prowadziłaby jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie, w jakim obecnie prowadzi ją mąż Wnioskodawczyni. Małżonek Wnioskodawczyni, po dokonaniu darowizny, zakończyłby prowadzenie działalności gospodarczej. Umowa darowizny byłaby podpisana w formie aktu notarialnego.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty