Interpretacja indywidualna z dnia 18.09.2015, sygn. IPPB2/4511-596/15-5/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/4511-596/15-5/JG
Jak w przypadku automatycznego lub przymusowego umorzenia udziałów oraz obniżenia wartości nominalnej udziałów w Spółce, objętych w ramach transakcji wniesienia do Spółki Udziałów powinien zostać ustalony dochód Wnioskodawcy ?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 22 maja 2015 r. (data wpływu 25 czerwca 2015 r.), piśmie z dnia 8 lipca 2015 r. (data wpływu 7 lipca 2010 r.) oraz piśmie z dnia 9 września 2015 r. (data wpływu 11 sierpnia 2015 r.) uzupełniającym braki wniosku na wezwanie Nr IPPB2/4511-596/15-3/JG z dnia 2 września 2015 r. o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia dochodu w przypadku automatycznego lub przymusowego umorzenia udziałów oraz obniżenia wartości nominalnej udziałów w Spółce - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25 czerwca 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia dochodu w przypadku automatycznego lub przymusowego umorzenia udziałów oraz obniżenia wartości nominalnej udziałów w Spółce.
We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania w Polsce i podlegającą w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów). Wnioskodawca będzie wspólnikiem spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium RP (Sp. z o.o.") i posiadać będzie udziały Sp. z o.o. dające mu poniżej 50 % głosów na zgromadzeniu wspólników Sp. z o.o. (Udziały). W związku z reorganizacją działalności inwestycyjnej, Wnioskodawca rozważa wniesienie aportem wszystkich posiadanych Udziałów do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Polsce (Spółka) w zamian obejmując udziały w podwyższonym kapitale zakładowym Spółki. Tuż przed wniesieniem Udziałów przez Wnioskodawcę do spółki wspólnik większościowy Sp. z o.o. wniesie swoje udziały do Spółki, w wyniku czego Spółka uzyska bezwzględną większość głosów na Zgromadzeniu Wspólników Sp. z o.o. Po wniesieniu aportu w postaci Udziałów przez Wnioskodawcę Spółka zwiększy swój stan posiadania Udziałów Spółki do 100 %. Wnioskodawca przewiduje także, że w ramach tej transakcji może objąć udziały po cenie emisyjnej wyższej od ich wartości nominalnej (czyli z tzw. agio).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty