17.04.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 17.04.2015, sygn. IBPBII/2/4511-85/15/ŁCz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/4511-85/15/ŁCz

skutki podatkowe otrzymania spłaty w związku z działem spadku

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. z Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z 17 stycznia 2015 r. (data otrzymania 19 stycznia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania spłaty w związku z działem spadku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 stycznia 2015 r. otrzymano ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych otrzymania spłaty w związku z działem spadku.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca na podstawie testamentu notarialnego z 11 lipca 2012 r. nabył wraz z bratem stryjecznym spadek po zmarłym 17 listopada 2012 r. dziadku po ½ części z dobrodziejstwem inwentarza i stał się współuprawniony do spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w ½ części. Nabycie tej współwłasności zostało zgłoszone we właściwym terminie właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, który potwierdził zwolnienie z podatku od spadków i darowizn w zakresie wyżej opisanej nieruchomości. Spadkobiercy 18 czerwca 2014 r. przed notariuszem przeprowadzili dział spadku w ten sposób, że brat stryjeczny Wnioskodawcy stał się wyłącznym właścicielem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu w zamian za spłatę. Czynności te zostały dokonane za zgodą sądu rejonowego. Spłata Wnioskodawcy jest ekwiwalentna do posiadanego przez niego udziału w spadku, a zatem nie przekroczyła udziału spadkowego, a co za tym idzie Wnioskodawca nie uzyskał żadnego przysporzenia przyrostu majątkowego względem odziedziczonej części masy spadkowej. Notariusz pobrał należny podatek od czynności cywilnoprawnych. Wartość udziału Wnioskodawcy i jego spłata odpowiada wycenie nieruchomości sporządzonej przez biegłego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne