16.04.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 16.04.2015, sygn. ILPP1/4512-1-100/15-2/JSK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/4512-1-100/15-2/JSK

Podatek od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego udostępnienia Samochodów do celów prywatnych pracowników.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 12 lutego 2015 r. (data wpływu 16 lutego 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego udostępnienia Samochodów do celów prywatnych pracowników jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 lutego 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania nieodpłatnego udostępnienia Samochodów do celów prywatnych pracowników.

We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Sp. z o.o. Sp. k. (dalej: Spółka, Zainteresowany lub Wnioskodawca) prowadzi działalność w zakresie handlu detalicznego w sieci sklepów. Spółka jest zarejestrowanym, czynnym podatnikiem VAT.

Wnioskodawca zatrudnia pracowników. Spółka posiada samochody osobowe, które nabyła przed dniem 1 kwietnia 2014 r., przy ich nabyciu Spółka odliczyła 100% podatku VAT (dalej: Samochody). Samochody wykorzystywane są w głównej mierze przez pracowników do celów służbowych.

Poza wynagrodzeniem zasadniczym Spółka oferuje i będzie oferowała swoim pracownikom różnego typu nieodpłatne świadczenia. Jednym z takich świadczeń jest prawo do korzystania z Samochodów do celów prywatnych pracowników Spółki (świadczenie to stanowi element wynagrodzenia w formie rzeczowej). Udostępnienie pracownikom Samochodu ma na celu zwiększenie ich więzi z firmą, docenienie ich lojalności wobec Spółki, motywację pracowników do efektywnej pracy, pobudzanie ich zaangażowania w realizację celów firmy, zwiększenie ich więzi z firmą oraz docenienie ich lojalności wobec Spółki.

Amortyzacja Samochodów, a także wydatki związane z użytkowaniem Samochodów (w szczególności za paliwo, opłaty parkingowe, opłaty za przejazd autostradą, obowiązkowe przeglądy okresowe itp.), są uznawane za koszt uzyskania przychodu, zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych z dnia 15 lutego 1992 r. (dalej: ustawa o CIT).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne