Interpretacja indywidualna z dnia 10.07.2015, sygn. ITPP1/4512-416/15/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/4512-416/15/BK
Możliwości zastosowania zwolnienia podmiotowego dla świadczonych usług dzierżawy gruntów.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa ( Dz. U. z 2015 r. poz. 613) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) w zw. z § 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko - przedstawione we wniosku z dnia 9 kwietnia 2015 r. (data wpływu 13 kwietnia 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia podmiotowego dla świadczonych usług dzierżawy gruntów jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 kwietnia 2015 r. został złożony wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości zastosowania zwolnienia podmiotowego dla świadczonych usług dzierżawy gruntów.
We wniosku przedstawiony następujące zdarzenie przyszłe.
Wspólnie z małżonką w 2002 roku nabył Pan wraz z siedliskiem grunty rolne, na których prowadzi działalność rolniczą. Od czterech lat jest Pan zarejestrowany jako podatnik VAT z tytułu prowadzonej działalności rolnej, inna działalność nie jest prowadzona. Jesienią ubiegłego roku podpisał Pan wraz z żoną umowę dzierżawy z podmiotem gospodarczym (firmą) na dzierżawę działek rolnych pod wydobycie kruszywa ze złóż zlokalizowanych na tych działkach. Umowa została zawarta na kilka lat. W umowie dzierżawy zawarto następujące warunki: wydzierżawiający oddaje dzierżawcy określoną część działki, w celu objęcia jej projektem geologicznym, a następnie prowadzenia przez dzierżawcę eksploatacji zasobów kopalin znajdujących się w złożu. Dzierżawca zobowiązuje się płacić czynsz dzierżawny w wysokości 1 zł za metr sześcienny kopaliny. Czynsz dzierżawny będzie obliczany przez dzierżawcę i rozliczany w okresach miesięcznych w oparciu o operat wykonany przez geologa na podstawie obmiarów dokonanych przez geodetę. Czynsz będzie płacony przelewem na rachunek bankowy wydzierżawiającego. Pierwsza rata czynszu wpłynęła w grudniu 2014 roku. Dodatkowo wskazać należy, że wraz z żoną jest Pan na świadczeniu emerytalnym z ZUS i rozlicza się z tego tytułu w otrzymywanym rozliczeniu PIT-40A. Ponadto pomiędzy małżonkami występuje wspólność majątkową.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty