10.11.2015 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 10.11.2015, sygn. ITPB1/4511-908/15/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/4511-908/15/AK

Czy możliwe jest opodatkowanie ewentualnego przychodu z najmu mieszkania zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2015 r., poz. 613 z późn. zm.) oraz § 5 pkt 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 kwietnia 2015 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2015 r., poz. 643) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 24 sierpnia 2015 r. (data wpływu 26 sierpnia 2015 r.) uzupełnionym pismem z dnia 30 października 2015 r. (data wpływu 4 listopada 2015 r.) o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu wynajmu nieruchomości jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 sierpnia 2015 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu wynajmu nieruchomości.

We wniosku oraz uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zamierza zakupić lokal mieszkalny w apartamentowcu oraz rozważa ewentualną możliwość wynajęcia przedmiotowego lokalu na rzecz przedsiębiorcy. Wnioskodawca nie prowadzi, jak również w przyszłości nie zamierza prowadzić działalności gospodarczej. Przedmiotowy lokal mieszkalny zamierza nabyć do swojego osobistego majątku. Wnioskodawca oświadcza, że przedmiotowy lokal nie będzie wynajmowany w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, o której mowa w art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawca oświadcza również, że najem nie będzie prowadzony w sposób zorganizowany i ciągły.

Zorganizowanie wskazuje bowiem, że działalność gospodarcza związana jest z wyborem określonej formy organizacyjno-prawnej jej wykonywania. O zorganizowaniu działalności można mówić również, gdy prowadzenie jej wymaga pewnego wysiłku organizacyjnego. Zorganizowanie przejawia się na przykład w zapewnieniu lokalu dla jej prowadzenia, utworzeniu strony internetowej, zatrudnieniu pracowników, zakupieniu sprzętu biurowego, podawaniu ogłoszeń o najmie lokalu. Wnioskodawca nadmienia, że takie czynności nie będą przez Niego podejmowane.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne