13.11.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 13.11.2014, sygn. IBPBI/1/415-929/14/JS, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-929/14/JS

możliwość zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów przy ustaleniu dochodu ze zbycia oprogramowania objętego prawem autorskim

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112 poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 11 sierpnia 2014 r. (data wpływu do tut. Biura 14 sierpnia 2014 r.), uzupełnionym 27 października 2014 r., o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów przy ustaleniu dochodu ze zbycia oprogramowania objętego prawem autorskim jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 sierpnia 2014 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodów przy ustaleniu dochodu ze zbycia oprogramowania objętego prawem autorskim. W dniu 27 października 2014 r. wniosek powyższy został uzupełniony.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, na podstawie wpisu do CEIDG. Na podstawie łączącej go ze zleceniodawcą umowy, świadczy usługi informatyczne, polegające w szczególności na tworzeniu oprogramowania. Zleceniodawca składa zamówienie, które następnie podlega akceptacji przez Wnioskodawcę. Zleceniobiorca nie podlega bezpośrednio zleceniodawcy oraz sam decyduje o miejscu i czasie wykonania usługi. Zgodnie z zawartą umową, zleceniobiorca zobowiązany jest do przeniesienia na rzecz zleceniodawcy wszelkich majątkowych praw autorskich do utworów, które zostały stworzone przez zleceniodawcę na podstawie umowy ramowej. Przeniesienie autorskich praw majątkowych następuje z chwilą powstania utworów, w zakresie wszystkich pól eksploatacji i następuje w odniesieniu do programów komputerowych w pełnym zakresie określonym w art. 74 ust. 4 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t.j. Dz.U. z 2006 r., Nr 90, poz. 631 ze zm.). Programy komputerowe są wytwarzane przez Wnioskodawcę we własnym zakresie, jak również nie są ujmowane w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Za wykonywanie ww. usług programistycznych, łącznie z przeniesieniem na rzecz zleceniodawcy autorskich praw majątkowych, zleceniobiorcy przysługuje określone wynagrodzenie. Podstawą dokonania przez zleceniodawcę zapłaty wynagrodzenia są faktury wystawiane co miesiąc przez Wnioskodawcę (na zakończenie każdego miesiąca kalendarzowego), tytułem usługi programistycznej. Do wystawianej faktury, Wnioskodawca dołącza dokument wewnętrzny (raport), określający ilość godzin poświęconych na wykonanie dzieła, jakim jest program komputerowy. Zdarzenia gospodarcze związane z prowadzoną działalnością gospodarczą Wnioskodawca ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne