Interpretacja indywidualna z dnia 16.07.2014, sygn. ILPB2/415-499/14-2/WM, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/415-499/14-2/WM
Zbycie nieruchomości.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 14 kwietnia 2014 r. (data wpływu: 16 kwietnia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 kwietnia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.
We wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Dnia 18 września 2013 r. Wnioskodawca oraz R.N., T.N., M.N., M.K., E.N., J.N. oraz E.D., aktem notarialnym repertorium, sprzedali niezabudowaną nieruchomość stanowiącą działki numer 602/1 i 602/2 o łącznej powierzchni 15,2487 ha, oznaczone w ewidencji gruntów jako rowy, grunty orne, łąki trwałe i nieużytki, objęte księgą wieczystą, pod warunkiem, że Agencja Nieruchomości Rolnych, działająca w imieniu Skarbu Państwa, nie skorzysta z przysługującego jej prawa pierwokupu, na rzecz małżeństwa N. Z treści aktu notarialnego wynika, że nieruchomość ta stanowi nieruchomość rolną w rozumieniu Kodeksu cywilnego, nie została nikomu wydzierżawiona, nie stanowi wkładu w rolniczej spółdzielni produkcyjnej i posiada dostęp do drogi publicznej, nie jest także objęta miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Poza tym w przedmiotowym akcie notarialnym znajdują się oświadczenia małżeństwa N., z których wynika, że nie spełniają oni wszystkich warunków określonych w art. 5 i 6 ustawy z dnia 11 kwietnia 2003 r. o kształtowaniu ustroju rolnego oraz że są właścicielami nieruchomości rolnych o powierzchni 17 ha użytków rolnych położonych w gminie P., a nadto że nie są właścicielami, ani dzierżawcami, żadnych innych nieruchomości rolnych, a nabyta tym aktem notarialnym nieruchomość wejdzie w skład ich gospodarstwa rolnego w rozumieniu przepisów o podatku rolnym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty