25.11.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 25 listopada 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0115-KDWT.4011.132.2024.2.AK

Skutki podatkowe sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu wykorzystywanego wyłącznie do celów prywatnych.

Interpretacja indywidualna

 – stanowisko prawidłowe

Szanowna Pani,

stwierdzam, że Pani stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych - jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

9 października 2024 r. wpłynął Pani wniosek o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczypodatku dochodowego od osób fizycznychw zakresie skutków podatkowych sprzedaży samochodu wykupionego z leasingu operacyjnego. Treść wniosku jest następująca:

Opis zdarzenia przyszłego

Prowadzi Pani działalność gospodarczą w zakresie (...). Zamierza Pani nabyć samochód osobowy na cele prywatne, który od początku nie będzie wykorzystywany w jakimkolwiek procencie w działalności gospodarczej. Sprzedawca samochodu posiada zawartą umowę leasingu operacyjnego, której przedmiotem jest sprzedawany samochód jako osoba prowadząca działalność gospodarczą. Nabycie samochodu w praktyce będzie wiązało się ze wstąpieniem w umowę leasingu w miejsce sprzedawcy. Z informacji uzyskanych od sprzedawcy wynika, że nie jest możliwa cesja umowy leasingu na Panią jako osobę prywatną - leasingodawca wyrazi zgodę na zmianę leasingodawcy wyłącznie na podmiot gospodarczy. Z formalnego punktu widzenia planuje Pani zawarcie cesji umowy leasingu operacyjnego samochodu osobowego jako przedsiębiorca. Po zakończeniu umowy leasingu zamierza Pani wykupić samochód za kwotę powyżej 10.000 zł. Leasingodawca wystawi fakturę po zakończeniu umowy leasingowej na stronę umowy tj. na Panią jako przedsiębiorcę. Biorąc pod uwagę, że samochód nie będzie związany z prowadzoną działalnością gospodarczą, wydatki za cesję leasingu, raty leasingowe, oraz wykup samochodu z leasingu nie będą poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Zatem nie będzie miała Pani prawa zaliczyć ich do kosztów podatkowych bezpośrednio lub pośrednio (odpisy amortyzacyjne). Samochód nie będzie zaliczony zatem również do środków trwałych po wykupie.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne