21.08.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21.08.2014, sygn. ITPB1/415-593a/14/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-593a/14/MR

Czy wycofanie środka trwałego z ewidencji środków trwałych spółki jawnej i przekazanie go na cele prywatne Wnioskodawcy tytułem częściowej zapłaty udziału w zysku wiąże się z obowiązkiem podatkowym?
Czy spowoduje to powstanie przychodu po stronie spółki co w konsekwencji spowoduje konieczność zapłaty podatku dochodowego przez jej wspólników w tym również przez Wnioskodawcę?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 maja 2014 r. (data wpływu 26 maja 2014 r.), o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekazania nieruchomości jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 maja 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekazania nieruchomości.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest jednym z trzech wspólników spółki jawnej. Majątek spółki jawnej obejmuje między innymi 17/20 zabudowanej nieruchomości. Nieruchomość ta zostanie wycofana z ewidencji środków trwałych spółki jawnej i przekazana na cele prywatne Wnioskodawcy tytułem częściowej zapłaty udziału z zysku za rok ubiegły i lata poprzednie. Pozostali wspólnicy otrzymają wypłatę z zysku w gotówce. Wartość tej nieruchomości zostanie wyceniona na podstawie cen rynkowych i nie będzie przekraczać wierzytelności przysługujących Wnioskodawcy od spółki z tytułu jego prawa do udziału w zyskach. Przeniesienie własności nieruchomości z majątku spółki jawnej do prywatnego majątku Wnioskodawcy wymaga oczywiście zachowania formy aktu notarialnego. Nieruchomość zostanie wycofana z ewidencji środków trwałych. W związku z przeniesieniem jej własności spółka zarachuje w dokumentach księgowych przychód, lecz wyłączy go z podstawy opodatkowania jako niepodlegający opodatkowaniu. Spółka jawna wyłączy również podatkowo wartość księgową netto nieruchomości (wartość zakupu nieruchomości pomniejszona o dokonane do momentu przeniesienia własności umorzenie) jako koszt podatkowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne