09.04.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 09.04.2014, sygn. ITPB2/436-4/14/TJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB2/436-4/14/TJ

Skutki podatkowe nabycia spadku przez cudzoziemca nieposiadającego stosownego zezwolenia na nabycia nieruchomości na terytorium RP i udziałów w spółce z o.o., będącej właścicielem nieruchomości w strefie przygranicznej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 stycznia 2014 r. (data wpływu 10 stycznia 2014 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania nabycia spadku jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 stycznia 2014 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania nabycia spadku.

We wniosku tym przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni nie posiada obywatelstwa polskiego. Posiada natomiast kartę stałego pobytu, nr PESEL i NIP. Rozlicza się z podatków w Urzędzie Skarbowym w K. Niemniej w rozumieniu ustawy z dnia 20 marca 1920 r. o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców ma status cudzoziemca. W 2010 r. zmarł jej były mąż, pozostawiając testament, zgodnie z którym dziedziczy po nim m.in. Wnioskodawczyni w 1/2 części. Sąd Rejonowy stwierdził nabycie spadku przez Wnioskodawczynię zgodnie z treścią ww. testamentu. W skład masy spadkowej wchodzi nieruchomość gruntowa położona w strefie nadgranicznej oraz pakiet udziałów w spółce z o.o. z siedzibą w Polsce, która z kolei jest właścicielem nieruchomości gruntowej położonej w strefie nadgranicznej. Zgodnie z treścią art. 7 ust. 3 i 4 ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, aby cudzoziemiec mógł skutecznie nabyć ww. nieruchomości oraz udziały w spółce, o jakiej mowa wyżej, w drodze testamentu, zobowiązany jest wystąpić nie później niż w ciągu 2 lat od dnia otwarcia spadku z wnioskiem do Ministra Spraw Wewnętrznych o wydanie zezwolenia na nabycie takich składników. Jeżeli tego nie uczyni nieruchomość nabywają spadkobiercy ustawowi. Wnioskodawczyni nie złożyła takiego wniosku i nie jest również spadkobiercą ustawowym, w konsekwencji składniki spadku, co do których wymagane jest zezwolenie nabyły osoby, które dziedziczą z ustawy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne