12.03.2014 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12.03.2014, sygn. ITPB1/415-1259a/13/MR, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-1259a/13/MR

W jakiej wysokości należy określić wartość początkową nieruchomości wniesionej do spółki osobowej w przypadku, gdy spółka jawna zaliczy ją do środków trwałych?
Czy w nowo powstałej spółce jawnej można dokonywać amortyzacji wpisując na listę środków trwałych jedną nieruchomość, której wartość będzie sumą wartości ułamkowych wniesionych aportem przez Wnioskodawczynię i męża, czy też należy wpisać na listę środków trwałych dwie odrębne pozycje i dokonywać odpisów amortyzacyjnych od tych części odrębnie?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 29 listopada 2013 r. (data wpływu 13 grudnia 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie amortyzacji środków trwałych jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 13 grudnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie amortyzacji środków trwałych.

We wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawczyni razem z mężem do tej pory prowadzili jednoosobowe działalności gospodarcze polegające między innymi na zarządzaniu nieruchomościami, usługami utrzymania zieleni, usługami administracyjnymi i tłumaczeniami itp. Wnioskodawczyni ma z mężem podpisaną umowę o rozdzielności majątkowej. Jednoosobowe działalności gospodarcze oboje prowadzili w budynku, którego wspólnie są właścicielami w ułamkowej części 50%. Każde z nich nabyło nieruchomość (również budynek) do swojej działalności gospodarczej i każde z nich wykorzystując ją do prowadzenia tej działalności dokonywało w swoich księgach odpisów amortyzacyjnych. W dniu 6 listopada 2013 r. założyli wspólnie spółkę jawną, do której każde z nich wniosło aportem całe swoje przedsiębiorstwo, łącznie ze wszystkimi środkami trwałymi, a więc również z posiadaną nieruchomością w ułamkowych częściach. Obecnie są wspólnikami spółki jawnej. Jako, że spółka jawna jest transparentna podatkowo małżonkowie jako wspólnicy staną się podatnikami podatku dochodowego od osób fizycznych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne