Interpretacja indywidualna z dnia 15.01.2014, sygn. ITPP2/443-1249a/13/EK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1249a/13/EK
Zwolnienia od podatku sprzedaży nieruchomości dokonywanej przez komornika oraz sposób udokumentowania tej transakcji.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749 z późn. zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 18 listopada 2013 r. (data wpływu 20 listopada 2013 r.), uzupełnionym w dniu 10 stycznia 2014 r. (data wpływu), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży nieruchomości oraz sposobu udokumentowania tej transakcji jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 listopada 2013 r. został złożony ww. wniosek, uzupełniony w dniu 10 stycznia 2014 r., o wydanie interpretacji indywidualnej dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku sprzedaży nieruchomości oraz sposobu udokumentowania tej transakcji.
We wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Jako komornik prowadzi Pan sprawę egzekucyjną przeciwko dłużnikowi - Pani D.S. - córce S. i P., prowadzącej działalność gospodarczą pod firmą M. z siedzibą w miejscowości K. Egzekucja skierowana została do nieruchomości gruntowej zabudowanej, oznaczonej numerem ewidencyjnym 100/2, o powierzchni 1 0683 ha, położonej w miejscowości K., w gminie I., dla której to nieruchomości Sąd Rejonowy - Wydział Ksiąg Wieczystych prowadzi księgę wieczystą. Jest ona zabudowana kompleksem budynków produkcyjno-magazynowo-biurowych o łącznej powierzchni użytkowej 5 305,60 m&². Z dniem 1 stycznia 2003 r. przestał obowiązywać miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego określający przeznaczenie terenu, na którym znajduje się ww. nieruchomość. Zgodnie ze studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego gminy, uchwalonego uchwalą Rady Gminy z dnia 22 stycznia 2000 r., znajduje się ona w jednostce planistycznej określonej symbolem D1C o przeznaczeniu: obszar rolnictwa i działalności gospodarczej, w granicach strefy aktywności gospodarczej. Dla nieruchomości tej została wydana decyzja o warunkach zabudowy. Na podstawie aktu notarialnego z dnia 26 maja 2010 r. dłużniczka nabyła nieruchomość do majątku osobistego, pozostając w związku małżeńskim, w którym obowiązuje ustrój rozdzielności majątkowej ustanowionej umową majątkową małżeńską z dnia 16 maja 1994 r. Na podstawie ww. aktu notarialnego umowy sprzedaży wierzytelności i umowy przeniesienia własności nieruchomości Pan M.M. przeniósł na dłużniczkę własność ww. nieruchomości za określoną cenę w celu m.in. dalszego zabezpieczenia zwrotu na jej rzecz przez spółkę M. I. długu w kwocie 69 075,65 zł, stanowiącego resztę cen wynikających z wystawionych przez Pana M.M. faktur VAT nr z dnia 16 września 2009 r. i nr z dnia 19 sierpnia 2009 r. Z tytułu nabycia dłużniczce nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, co wynika z danych, które posiada Pan na dzień złożenia niniejszego zapytania. Po nabyciu nieruchomości nie były w niej dokonywane ulepszenia, w stosunku do których dokonujący dostawy miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów. Przed nabyciem była ona przedmiotem dzierżawy na podstawie umowy dzierżawy z dnia 5 lipca 2003 r. przez spółkę S., od 27 lutego 2004 przez spółkę M. I. oraz przedmiotem sprzedaży w: 2007 r., 2008 r. i 2009 r. W akcie notarialnym przenoszącym własność ze spółki M. I. na rzecz Pana M.M. znajduje się zapis, że budynki są towarami używanymi w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, w stosunku do których spółce nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty