29.12.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 29 grudnia 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0111-KDIB3-3.4012.453.2024.2.MW

Uznanie że przedmiotu Transakcji nie należy zakwalifikować jako „przedsiębiorstwo” lub „zorganizowaną część przedsiębiorstwa”, sprzedaż budynków oraz budowli zlokalizowanych na nieruchomościach gruntowych będzie stanowiła dostawę zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT, dostawa składających się na przedmiot Transakcji rzeczy ruchomych, w tym urządzeń zlokalizowanych na nieruchomościach gruntowych niestanowiących budowli, będzie podlegała obowiązkowemu opodatkowaniu podatkiem VAT, zasady opodatkowania podatkiem VAT prawa użytkowania wieczystego zabudowanych działek gruntu składających się na zakład Dłużnika będą analogiczne do zasad opodatkowania zlokalizowanych na nich budowli oraz budynków, Nabywcy będzie przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego związanego z nabyciem składników majątkowych w ramach Transakcji, podstawą do odliczenia podatku VAT powinna być faktura dokumentująca dostawę składników majątku składających się na Transakcję wskazująca Dłużnika jako dostawcę składników majątku.

Interpretacja indywidualna – stanowisko w części nieprawidłowe w części prawidłowe

Szanowni Państwo,

stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku od towarów i usług w zakresie uznania że:

-przedmiot Transakcji należy - w okolicznościach opisanych w niniejszym wniosku - zakwalifikować jako „przedsiębiorstwo” lub „zorganizowaną część przedsiębiorstwa” w rozumieniu art. 6 pkt 1 Ustawy o VAT, a w konsekwencji Transakcja będzie wyłączona z zakresu przedmiotowego Ustawy o VAT na podstawie powyższego przepisu - pytanie nr 1 - jest nieprawidłowe.

-jeżeli stanowisko Wnioskodawców w zakresie pytania nr 1 zostanie uznane za nieprawidłowe, sprzedaż budynków oraz budowli zlokalizowanych na nieruchomościach gruntowych będzie stanowiła dostawę zwolnioną z opodatkowania podatkiem VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 Ustawy o VAT, Wnioskodawcy będą uprawnieni do złożenia oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia z opodatkowania, na podstawie art. 43 ust. 10 Ustawy o VAT oraz dla ważności tego oświadczenia, oświadczenie to będzie mógł skutecznie złożyć Sprzedawca (działający w imieniu własnym i na rachunek Dłużnika) oraz Nabywca - pytanie nr 3 - jest

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne