Interpretacja indywidualna z dnia 21.05.2013, sygn. IPPB1/415-291/13-2/EC, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-291/13-2/EC
Zakres skutków podatkowych wygaśnięcia zobowiązania wskutek konfuzji.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 04.03.2013r. (data wpływu 11.03.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wygaśnięcia zobowiązania wskutek konfuzji - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 11.03.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wygaśnięcia zobowiązania wskutek konfuzji.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawczyni jest osobą fizyczną, która posiada miejsce zamieszkania i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Wnioskodawczyni jest akcjonariuszem spółki komandytowo-akcyjnej z siedzibą na terytorium Polski.
Przedmiotem działalności spółki komandytowo-akcyjnej jest m. in. finansowanie (udzielanie pożyczek). Znaczną część majątku Spółki stanowią środki pieniężne oraz wierzytelności wobec Wnioskodawczyni, z tytułu pożyczki. Ponadto, przedsiębiorstwo spółki komandytowo-akcyjnej obejmuje wyposażenie, środki trwałe oraz typowe zobowiązania (np. z tytułu czynszu).
W związku z zapowiedzianymi zmianami przepisów podatkowych, w wyniku których prowadzenie działalności gospodarczej w formie spółki komandytowo-akcyjnej nie będzie efektywne podatkowo, Wnioskodawczyni i jej wspólnik rozważają przekształcenie spółki komandytowo-akcyjnej w inną spółkę osobową (jawną; dalej: spółka osobowa). Wnioskodawczyni nie może wykluczyć, że w przyszłości podejmie kroki zmierzające do wyeliminowania wspólnika z prowadzonego obecnie w formie spółki osobowej przedsiębiorstwa i poprowadzi to przedsiębiorstwo samodzielnie (w formie jednoosobowej działalności gospodarczej).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty