10.10.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 10.10.2013, sygn. IBPBII/2/415-789/13/ŁCz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/2/415-789/13/ŁCz

Czy w przypadku uzyskania przez wnioskodawcę przychodu z automatycznego lub przymusowego umorzenia udziałów nabytych w drodze darowizny, kosztem uzyskania tego przychodu będzie wartość umorzonych udziałów określona w umowie darowizny, jednak nie wyższa od ich wartości rynkowej z dnia darowizny?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 22 lipca 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 26 lipca 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych automatycznego lub przymusowego umorzenia udziałów nabytych w drodze darowizny:

  • w części dotyczącej sposobu ustalenia podstawy opodatkowania oraz stawki podatku jest prawidłowe,
  • w części dotyczącej obowiązku złożenia zeznania PIT-38 jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lipca 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych automatycznego lub przymusowego umorzenia udziałów nabytych w drodze darowizny.

We wskazanym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Dla potrzeb rozliczania przychodów z najmu prywatnego jest podatnikiem VAT. Wnioskodawca jest udziałowcem w spółce z o.o. i posiada w niej 51% udziałów. Spółka, w której posiada udziały, ma siedzibę w Polsce. Udziałowcami spółki są osoby fizyczne. W przyszłości wnioskodawca otrzyma kolejne udziały w spółce w formie darowizny. W umowie darowizny zostanie określona ilość i wartość udziałów na dzień dokonania darowizny.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne