12.06.2013 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 12.06.2013, sygn. IBPBI/1/415-292/13/ZK, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-292/13/ZK

Czy formy wtryskowe można potraktować jako samodzielne środki trwałe i dokonać ich jednorazowej amortyzacji?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 14 marca 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 18 marca 2013 r.), uzupełnionym w dniu 31 maja 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości uznania wskazanych we wniosku form wtryskowych za środki trwałe w prowadzonej w formie spółki jawnej pozarolniczej działalności gospodarczej oraz możliwości dokonania ich jednorazowej amortyzacji jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18 marca 2013 r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości uznania wskazanych we wniosku form wtryskowych za środki trwałe w prowadzonej w formie spółki jawnej pozarolniczej działalności gospodarczej oraz możliwości dokonania ich jednorazowej amortyzacji. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z dnia 17 maja 2013 r. Znak: IBPBI/1/415-292/13/ZK, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 31 maja 2013 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca prowadzi działalność produkcyjno-handlową w formie spółki jawnej. Jednym ze sprzedawanych asortymentów są nabywane od innych kontrahentów dodatki kaletnicze (klamerki, regulatory) wykonane z tworzywa sztucznego. Spółka nie posiada własnej wtryskarki, natomiast nabyte przez spółkę formy wtryskowe będą zamontowane na wtryskarkach stanowiących własność innych podmiotów. Podmioty te będą świadczyć na formach spółki, dla niej usługę wtrysku. Formy wtryskowe można montować i demontować na różnych wtryskarkach, w zależności od potrzeb na dany asortyment. Koszt jednej formy to wydatek rzędu 30.000 - 80.000 zł, koszt wykonania wszystkich form dla otrzymania całej linii dodatków to koszt około 280.000 zł. Przy użyciu form spółki, firma zewnętrzna wykona usługę wtrysku wyrobów, których sprzedaż będzie stanowić przychód spółki. Wnioskodawca jest małym podatnikiem, zgodnie z oznaczeniem w art. 5a pkt 20 ustawy o podatku dochodowym dla osób fizycznych.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne