Interpretacja indywidualna z dnia 20.09.2013, sygn. ITPB1/415-673c/13/IG, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-673c/13/IG
W jaki sposób, Wnioskodawca powinien ustalić dochód w przypadku:
1. sprzedaży akcji spółki akcyjnej H,
2. sprzedaży akcji spółki akcyjnej H w celu umorzenia,
3. umorzenia akcji spółki akcyjnej H, gdzie akcje spółki akcyjnej H zostaną otrzymane przez Wnioskodawcę w ramach likwidacji spółki jawnej?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 7 czerwca 2013 r. (data wpływu 13 czerwca 2013 r.) - uzupełnionym pismem z dnia 10 września 2013 r. (data wpływu 13 września 2013 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia kosztu uzyskania przychodu w przypadku umorzenia udziałów (umorzenie przymusowe i automatyczne) nabytych w wyniku likwidacji spółki jawnej - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13 czerwca 2013 r. został złożony ww. wniosek (uzupełniony pismem z dnia 10 września 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia kosztu uzyskania przychodu w przypadku umorzenia udziałów (umorzenie przymusowe i automatyczne) nabytych w wyniku likwidacji spółki jawnej.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca jest osobą fizyczną mającą miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i podlega obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów (przychodów) w rozumieniu art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. W przyszłości Wnioskodawca zamierza przeprowadzić transakcję odpłatnego zbycia udziałów lub ich umorzenia, które to udziały Wnioskodawca otrzyma w związku z likwidacją spółki jawnej. Spółka jawna powstanie w związku z przekształceniem spółki kapitałowej mającej siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Udziały, o których mowa w niniejszym zapytaniu, zostaną przed przekształceniem spółki kapitałowej w spółkę jawną wniesione do spółki kapitałowej (poprzednika prawnego spółki jawnej) w formie wkładu niepieniężnego w ramach transakcji wymiany udziałów, o której mowa w art. 12 ust. 4 lit. d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych oraz art. 24 ust. 8a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty