Interpretacja indywidualna z dnia 06.08.2013, sygn. ITPB1/415-541/13/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-541/13/AK
Czy sprzedaż lokalu można potraktować jako zwykłą sprzedaż nieruchomości przez osobę fizyczną zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych i podatek rozliczyć w ciągu dwóch lat przeznaczając uzyskany dochód na cele mieszkaniowe w części ½ dotyczącej Wnioskodawcy jako podatnika?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa
(t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 30 kwietnia 2013 r. (data wpływu 6 maja 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 19 lipca 2013 r. (data wpływu 22 lipca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokalu użytkowego - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 maja 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych sprzedaży lokalu użytkowego.
W przedmiotowym wniosku oraz uzupełnieniu został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca w okresie od 1 września 2010 r. do 10 stycznia 2012 r. prowadził działalność gospodarczą (zryczałtowana forma opodatkowania) w lokalu użytkowym, który użyczał od żony. Zakup lokalu został sfinansowany z kredytu inwestycyjnego/hipotecznego, kredytobiorcą była żona Wnioskodawcy, zaś Wnioskodawca był poręczycielem. W małżeństwie obowiązuje wspólność majątkowa. Wnioskodawca użytkował ten lokal na zasadzie użyczenia tylko na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Lokal nie był wprowadzony do ewidencji środków trwałych, tj. nie był w wykazie środków trwałych. Po sprzedaży lokalu żona Wnioskodawcy spłaciła w całości zaciągnięty kredyt. Przedmiotowy lokal stanowił własność wspólną. Jednakże w opinii Wnioskodawcy, jeżeli tylko Jego żona na zakup lokalu zaciągnęła kredyt a On był poręczycielem, to lokal ten stanowił własność Jego żony. Nabycie przedmiotowego lokalu użytkowego nastąpiło dnia 7 października 2009 r. Wnioskodawca zamierza w ciągu dwóch lat przeznaczyć uzyskany dochód na cele mieszkaniowe, w części ½ dotyczące Jego jako podatnika.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty