20.03.2024 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20 marca 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0113-KDIPT2-1.4011.874.2023.2.AP

Możliwość zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej.

Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe

Szanowny Panie,

stwierdzam, że Pana stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego stanu faktycznego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.

Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej

1 grudnia 2023 r. wpłynął Pana wniosek z 14 listopada 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy możliwości zastosowania indywidualnej stawki amortyzacyjnej. Uzupełnił go Pan – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 14 lutego 2024 r. (wpływ 21 lutego 2024 r.).

Treść wniosku jest następująca:

Opis stanu faktycznego

W październiku 2023 r. zakupił Pan lokal użytkowy (akt notarialny Rep. A nr ...), który wykorzystuje Pan na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej. Przedmiotowy lokal został wybudowany i przekazany po raz pierwszy do użytkowania w 1992 r.

Z uwagi na to, że lokal ten przez poprzednich właścicieli był użytkowany od 31 lat, chciałby Pan zastosować indywidualną stawkę amortyzacyjną dla lokali używanych w wysokości 10%, na podstawie art. 22j ust. 1 pkt 4 ustawy o podatku od osób fizycznych.

W piśmie z 14 lutego 2024 r., stanowiącym uzupełnienie wniosku, wskazał Pan, że w przedmiotowym lokalu prowadzona jest działalność w zakresie usług adwokackich, opodatkowana liniowym podatkiem (PIT-36L). Prowadzona jest podatkowa księga przychodów i rozchodów.

Zakupiony lokal użytkowy jest sklasyfikowany zgodnie z Polską Klasyfikacją Obiektów Budowlanych (PKOB) w dziale 12, jako budynek niemieszkalny grupa 123 budynki handlowo-usługowe. W tak sklasyfikowanym budynku niemieszkalnym znajduje się lokal niemieszkalny o powierzchni 47,40 m2, posadowiony na III kondygnacji.

Lokal ten został wprowadzony do ewidencji środków trwałych 30 października 2023 r., to jest w dniu zakupu. Od listopada 2023 r. rozpoczęta została amortyzacja. Wartość początkowa środka trwałego została ustalona na podstawie ceny zakupu wskazanej w akcie notarialnym. Zastosowano metodę liniową amortyzacji i obliczono miesięczną stawkę amortyzacji w wysokości 10%. W Pana działalności ten lokal został wprowadzony do ewidencji środków trwałych po raz pierwszy. Po zakupie lokal ten był kompletny i zdatny do użytku. W Wykazie rocznych stawek amortyzacyjnych, będącym Załącznikiem nr 1 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych lokal jest sklasyfikowany pod symbolem KŚT (grupa, podgrupa lub rodzaj) pod numerem 121 (lokale niemieszkalne).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne