Interpretacja indywidualna z dnia 14.08.2012, sygn. IPPB1/415-571/12-3/AM, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB1/415-571/12-3/AM
2. Czy Wnioskodawca, w przypadku uzyskiwania przychodów z najmu majątku prywatnego m.in. spółce jawnej, w której wspólnikami jest Wnioskodawca i jego małżonka, może skorzystać z formy opodatkowania jaką jest ryczałt od przychodów ewidencjonowanych w wysokości 8,5%, przy czym rozliczenia podatkowego będzie dokonywać małżonka Wnioskodawcy?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 21.05.2012 r. (data wpływu 28.05.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów uzyskiwanych z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 28.05. 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów uzyskiwanych z najmu w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. Wspólnikami spółki jawnej jest Wnioskodawca i jego małżonka prawo do udziału w zysku wspólników wynosi po 50%. Podstawowym przedmiotem działalności gospodarczej prowadzonej przez spółkę jawną jest sprzedaż detaliczna odzieży. Jedną z działalności pomocniczych jest wynajem lokali użytkowych stanowiących majątek spółki jawnej ujęty w jej księgach rachunkowych. Wnioskodawca wraz z małżonką zamierzają nabyć nieruchomość (budynek użytkowy) która będzie stanowić ich majątek prywatny (współwłasność małżeńska). Wnioskodawca i jego małżonka planują wynająć powyższą nieruchomość spółce jawnej do celów prowadzonej przez spółkę działalności gospodarczej (sprzedaż detaliczna odzieży). Zgodnie z postanowieniami umowy spółka jawna będzie płacić na rzecz właścicieli czynsz za najem (wg cen rynkowych) na podstawie rachunku lub faktury Vat po przekroczeniu limitu zwolnienia zgodnie z przepisami ustawy o Vat) oraz spółka będzie regulować zobowiązania z tytułu dostarczania i zużycia mediów i innych wydatków związanych z eksploatacją nieruchomości bezpośrednio dostawcom lub właścicielom nieruchomości.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty