18.01.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18.01.2012, sygn. IPPB2/415-905/11-2/MS1, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/415-905/11-2/MS1

Prawo do skorzystania ze zwolnienia na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 126 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych będzie przysługiwało Wnioskodawczyni wyłącznie do wysokości przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziału w budynku mieszkalnym nabytego w drodze dziedziczenia. Natomiast dochód ze sprzedaży udziału w gruncie związanym z budynkiem mieszkalnym podlega opodatkowaniu 19% podatkiem dochodowym, zgodnie z zasadami przedstawionymi w art. 30e ww. ustawy.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 02.11.2011 r. (data wpływu 07.11.2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z tzw. ulgi meldunkowej jest:

  • prawidłowe w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziału w budynku mieszkalnym,
  • nieprawidłowe w zakresie zwolnienia z opodatkowania przychodu uzyskanego ze sprzedaży udziału w gruncie.

UZASADNIENIE

W dniu 07.11.2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości skorzystania z tzw. ulgi meldunkowej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Na mocy postanowienia z dnia 10 czerwca 2008 r. Sąd Rejonowy stwierdził nabycie po ojcu Wnioskodawczyni E. M. Z. zmarłym dn. 28.10.2007 r. spadku wobec spadkobierców: E. W. C. oraz A. M. Z. po 1/2 części. Na ww. spadek składa się położona w miejscowości P. przy ul. .. nieruchomość: działka o powierzchni 603 m zabudowana budynkiem mieszkalnym o pow. 127 m oraz budynkiem gospodarczym o pow. 21 m. W dniu 15.09.2009 r. przedmiotowa nieruchomość została zbyta. Akt notarialny zawiera dane dot. ogólnej kwoty sprzedaży przypadającej na współwłaścicieli w częściach ułamkowych nieruchomości, tj. Wnioskodawczynię i brata Wnioskodawczyni, nie zawiera natomiast wyszczególnienia dot. wartości budynku mieszkalnego, budynku gospodarczego czy wartości gruntu. W dniu 18.09.2009 r. Wnioskodawczyni złożyła oświadczenie w urzędzie skarbowym właściwym dla ówczesnego miejsca zamieszkania i miejsca położenia nieruchomości, że uzyskane z tego tytułu przychody z uwagi na fakt przysługującej ulgi meldunkowej są zwolnione od podatku dochodowego. Istotnym elementem warunkującym przyznanie Wnioskodawczyni powyższej ulgi była kwestia zamieszkiwania przeze Wnioskodawczynię na pobyt stały wraz z dopełnieniem obowiązku meldunkowego we wskazanej nieruchomości w okresie od lat 60-tych do grudnia 2002 r. W związku z powyższym Wnioskodawczyni spełniła wszelkie warunki do skorzystania z przysługującego jej prawa do ulgi meldunkowej, a dochód w części uzyskanej przez Wnioskodawczynię jest wolny od podatku dochodowego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne